Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Umowa spedycji z transportem mieszanym

Usługi spedycyjne mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorców, ponieważ usprawniają prowadzenie działalności gospodarczej. Obecnie istotą usług spedycyjnych jest szeroko rozumiane „zorganizowanie” przemieszczenia towarów z punktu wydania do punktu odbioru z uwzględnieniem świadczenia usług związanych z jej przewozem, podczas gdy przedmiotem usługi przewozu jest jedynie przewiezienie za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

W przypadku spedycji towarów zwłaszcza spoza obszaru albo poza obszar Unii Europejskiej należy rekomendować rozważenie zawarcia umowy z firmą spedycyjną działającą na danym rynku (np. Daleki Wschód, Ameryka Północna), ponieważ powinna ona posiadać odpowiedni personel, środki oraz doświadczenie praktyczne w szczególności w organizacji przemieszczenia towarów przez granice i dopełniania formalności wynikających z przepisów prawa, zwłaszcza celnych jak i sanitarnych. Firmy spedycyjne posiadają własne formularze umów. Zawierając umowę spedycji należy zwrócić szczególną uwagę na postanowienia dotyczące zakresu obowiązków spedytora, a zwłaszcza co do postanowień określających obowiązki stron związane z wydaniem towaru, przejściem ryzyk, następnie jego ubezpieczeniem, oraz dostarczeniem towaru.  Należy rekomendować posiłkowe odwoływanie się do reguł INCOTERMS, które precyzyjnie ustalają rozdział ryzyk, kosztów oraz obowiązków pomiędzy sprzedającego a kupującego. Również w przypadku spedycji towarów w obrębie Unii Europejskiej firmy spedycyjne najczęściej stosują własne wzorce umów.  W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do klauzul proponowanych w treści formularzy, zwłaszcza gdy są one w języku obcym, należy wyjaśnić ich skutki prawne korzystając z pomocy prawników.

Poniżej prezentowany wzór umowy został opracowany w założeniu, że towar ma być przesłany z Polski do punktu docelowego na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej. Poniższy wzór został opracowany w oparciu o prawo polskie (w szczególności Kodeks cywilny) i przy założeniu, że spedytor jest przedsiębiorcą polskim.

Zobacz: Wzory umów transportu i przewozu

Należy pamiętać, że spedytor może wykonać przewóz, jak również może powierzyć jego wykonanie innemu przedsiębiorcy

pobierz wzór

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.