Uwaga #1: Umowa zamiany - wstęp

Umowa zamiany rzeczy ruchomej

Umowa zamiany jest umową nazwaną uregulowaną w art. 603 i 604 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2020.1740 t.j.). Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

Umowa zamiany jest bardzo zbliżona do dwóch umów tj. umowy sprzedaży (nazwana) i umowy barterowej (nienazwana).

Podstawową różnicą w stosunku do umowy sprzedaży jest fakt, iż w miejsce świadczenia ceny pojawia się obowiązek drugiej strony do przeniesienia własności rzeczy. Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży, a więc art. 535 i nast. k.c. w zw. z art. 604 k.c., co oznacza, że zastosowanie znajdą np. przepisy o odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady.

Zamiana od barteru różni się tym, że w przypadku umowy zamiany możliwe jest jedynie przeniesienie własności rzeczy.

Ze względu na wzajemny charakter umowy wartość świadczonych rzeczy powinna być ekwiwalentna (według kryterium umownego). Zamiana może mieć jednak charakter mieszany, co oznacza, że przedmioty zamiany nie muszą być równoważne, o ile obie strony zgadzają się na to, że jeden przedmiot może mieć większą wartość od drugiego. Strony mogą także przewidzieć dopłatę przez jedną ze stron do świadczenia, wynikająca z różnicy wartości rzeczy będących przedmiotem zamiany. Nie zmienia to co do zasady charakteru umowy, chyba że, de facto, ma ona ze względu na swą wartość (przeważającą znacząco wartość rzeczy świadczonej) charakter ceny jak w umowie sprzedaży.