Uwaga #3: Przedmiot Umowy - § 1

Umowa sprzedaży rzeczy przyszłej

Jak wskazano w opisie, przedmiotem umowy sprzedaży rzeczy przyszłej będą rzeczy na dzień podpisania Umowy jeszcze nieistniejące. Umowa (bądź załączone do niej dokumenty) powinna zawierać szczegółowy opis rzeczy przyszłej, korespondujący z oczekiwaniami Kupującego oraz możliwościami twórczymi lub produkcyjnymi Sprzedającego. Elementy konieczne opisu zależą w dużej mierze od charakteru rzeczy będącej przedmiotem umowy, a więc czy będzie to rzecz oznaczona jedynie co do gatunku (wersja A), czy co do tożsamości (wersja B).

Rzeczami oznaczonymi co do gatunku, są rzeczy określone wyłącznie przez podanie ich charakterystycznych cech rodzajowych, nieposiadające przymiotu wyjątkowości czy niepowtarzalności. Przykłady: banknot 100 złotych, kilogram cukru, 20 tulipanów.

Jeżeli dana osoba jest zobowiązana do świadczenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a jakość rzeczy nie jest oznaczona przez przepisy lub w umowie łączącej strony, powinno się świadczyć rzeczy średniej/neutralnej/przeciętnej jakości.

Jeżeli rzeczy oznaczone tylko co do gatunku są przedmiotem umowy sprzedaży (również rzeczy przyszłej), do przeniesienia ich własności na nabywcę potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy (wydanie rzeczy). Na potrzeby wzoru, przedmiot umowy oznaczonej co do określanego pojęciem Towar.

Rzecz oznaczona co do tożsamości to rzecz niezastępowalna, charakteryzująca się indywidualnymi właściwościami. Rzeczą oznaczoną co do tożsamości może być również wyodrębniona spośród innych rzeczy oznaczonych pierwotni co do gatunku. Opis specyfikacyjny rzeczy zindywidualizowanej zwykle jest bardziej rozbudowany, niż tej oznaczonej jedynie cechą gatunkową – rzecz może posiadać np. numer seryjny, może być to dzieło artystyczne wykonane na specjalne, indywidualne zamówienie kupującego itp. Przykłady: telefon komórkowy producenta X o modelu XYZ i numerze seryjnym: XCC36375843WU w kolorze srebrnym, pojemność 64 GB lub kapelusz filcowy według wzoru ze zdobieniami w postaci wytworzonych symboli XXX, zgodnie z grafiką YYY.

Przeniesienie własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości (na przykład w wyniku zawarcia klasycznej umowy sprzedaży) może nastąpić już przez samo zawarcie tej umowy, bez konieczności jej wydania (tzw. czynność konsensualna). Jeżeli jednak zawieramy umowę sprzedaży rzeczy przyszłej, to dla skutecznego przeniesienia praw do rzeczy, które uprzednio zagwarantowano umownie, wciąż konieczne będzie przeniesienie jej posiadania (wydanie, fizyczne wręczenie kupującemu). Na potrzeby wzoru, przedmiot umowy oznaczonej co do gatunku oznaczono jako Produkt.

Uwaga! Należy pamiętać, że przedmiotem umowy nie mogą być rzeczy wyłączone z obrotu lub nierealne do uzyskania, gdyż taka umowa byłaby nieważna na podstawie art. 387 k.c. (jako umowa o świadczenie niemożliwe).