Uwaga #8: Kapitał zapasowy, fundusze celowe oraz rezerwowy - paragraf 7

Umowa spółki z o.o.

W U7 była już mowa, że podstawowym kapitałem spółki z o.o. jest kapitał zakładowy. Spółka może jednak tworzyć również inne kapitały/fundusze (nie jest to obowiązek), których przeznaczenie różni się w zależności od woli wspólników. Zasadniczo można wyróżnić kapitał zapasowy, fundusze celowe oraz rezerwowy.

Kapitał zapasowy może być zarówno przeznaczony na finansowanie środków obrotowych, pokrycie strat bilansowych (jeśli finansowany jest z tzw. agio - nadwyżki emisyjnej – zostanie omówiony szczegółowo w U10, czy dopłatami wspólników np. z tytułu przyznanych im korzyści) oraz na wypłatę dywidendy (jeśli wspólnicy decydują się na zasilenie kapitału zapasowego odpisami z zysku).

Fundusze celowe (np. utworzony z zysku w celu wypłaty zaliczek na poczet dywidendy, w celu wypłaty wynagrodzenia za umorzone udziały, na wypadek tzw. wyjścia inwestora, na akcje charytatywne, na pokrycie kosztów wynikających ze sporu sądowego).

Kapitał rezerwowy – na który można robić odpis z zysku, aby w przyszłości odpisać z niego nadzwyczajną stratę i wykazać zysk.