Uwaga #15: Rozwiązanie spółki cywilnej - paragraf 10

Umowa spółki cywilnej

Wspólnicy spółki cywilnej zawsze są uprawnieni do rozwiązania spółki. Nie stanowi przeszkody w rozwiązaniu spółki fakt, że zawiązano ją na czas określony. Warunkiem skuteczności umowy rozwiązującej jest jednak istnienie zgodnej woli wszystkich wspólników.

Inne przyczyny rozwiązanie spółki cywilnej:

  • przyczyny określone w umowie,
  • upływ czasu na jaki spółka została zawiązana (w przypadku spółek cywilnych zawiązanych na czas określony),
  • osiągnięcie celu dla którego spółka została zawiązana lub gdy osiągnięcie założonego celu okazało się niemożliwe,
  • śmierć wspólnika, chyba że pozostali wspólnicy uchwalą dalsze trwanie spółki albo umowa spółki przewiduje, iż po śmierci wspólnika w jego miejsce wchodzą jego spadkobiercy; w takim przypadku spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa, a do tego czasu pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki,
  • ogłoszenie upadłości wspólnika,
  • pozostanie w spółce tylko jednego wspólnika,
  • orzeczenie sądowe wydane na żądanie jednego ze wspólników z ważnych powodów, np. zmiana stosunków między wspólnikami, która uniemożliwia dalszą ich współpracę w celu osiągnięcia założonego celu czy też odejście ze spółki wspólników, na których wiedzy i doświadczeniu opierała się; wyrok sądu ma charakter konstytutywny ze skutkiem na przyszłość.

Na podstawie art. 875 Kodeksu cywilnego od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, a pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki. W przypadku sporu podziału dokonuje się przez sąd w ramach postępowania o podział i zniesienie współwłasności w granicach ułamkowego udziału w majątku.