Uwaga #13: Wypowiedzenie udziału w spółce - paragraf 9

Umowa spółki cywilnej

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej jest zdarzeniem powodującym ustanie stosunku spółki względem ustępującego wspólnika. Natomiast, co do zasady, wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej nie powoduje jej rozwiązania (chyba, że z tej przyczyny w spółce pozostaje tylko jeden wspólnik, gdyż obowiązujące przepisy nie przewidują funkcjonowania jednoosobowej spółki cywilnej).

Zgodnie z art. 869 wystąpienie wspólnika ze spółki jest możliwe przez wypowiedzenie, jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony. Ustawowy termin wypowiedzenia to trzy miesiące. W umowie spółki można jednak określić inny termin. Natomiast z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony.

W zasadzie w razie wystąpienia z dwuosobowej spółki cywilnej jednego ze wspólników spółka przestaje istnieć, gdyż spółka cywilna zakłada współdziałanie wspólników, czyli co najmniej dwóch osób.

Oprócz tego wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej następuje przez śmierć wspólnika (ogłoszenie upadłości) oraz wypowiedzenie udziału przez wierzyciela wspólnika.

Wierzyciel osobisty wspólnika może wypowiedzieć jego udział w spółce cywilnej, na podstawie art. 870 kodeksu cywilnego, jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy została przeprowadzona bezskuteczna egzekucja z ruchomości wspólnika, a wierzyciel uzyskał zajęcie praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania. Termin wypowiedzenia wynosi zgodnie z Kodeksem cywilnym trzy miesiące naprzód, nawet jeżeli spółka została zawarta na czas oznaczony. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać.

Wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki. Natomiast nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki lub w jakim się umówili co do udziału w majątku. Natomiast jeżeli na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki istnieje strata, to występujący wspólnik jest zobowiązany do pokrycia przypadającej na niego części niedoboru, tak jak udziału w stracie.