Uwaga #2: Statut spółki akcyjnej - wstęp

Umowa spółki akcyjnej

Spółka akcyjna ma nadawany statut, który musi być zawarty w formie aktu notarialnego. Statut powinien zawierać:

a) firmę i siedzibę spółki,
b) przedmiot działalności spółki,
c) wysokość kapitału zakładowego oraz kwotę wpłaconą przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego,
d) wartość nominalną akcji i liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne czy na okaziciela,
e) liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związanie z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów,
f) nazwiska i imiona albo firmy założycieli,
g) liczbę członków zarządu oraz rady nadzorczej,
h) przybliżoną wielkość kosztów poniesionych w związku z utworzeniem spółki,
i) czas trwania spółki,
j) obowiązki świadczenia na rzecz spółki związane z akcjami,
k) warunki i sposób umorzenia akcji,
l) ograniczenia zbywalności akcji (jeżeli są takie przewidywane),
ł) uprawnienia osobiste przyznane akcjonariuszom.

Statut może również zawierać postanowienia odmienne, niż przewiduje to Kodeks Spółek Handlowych, jeżeli przepisy na to zezwalają oraz zawierać dodatkowe postanowienia. Postanowienia te nie mogą być jednak sprzeczne z naturą spółki oraz dobrymi obyczajami (przykładowo sprzeczne z naturą spółki akcyjnej byłoby postanowienie dotyczące osobistej odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki lub podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie jedynie jednomyślnie).

Jeżeli w statucie nie zostaną zawarte postanowienia obligatoryjne określone w art. 304 § 1 Kodeksu spółek handlowych, statut taki jest nieważny, a sąd rejestrowy powinien odmówić wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców.

Jednoosobowa spółka akcyjna: Zawiązać spółkę akcyjną może jedna albo więcej osób, ale nie może jej zawiązać wyłącznie jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli spółka jest jednoosobowa to jedyny akcjonariusz wykonuje wszystkie uprawnienia walnego zgromadzenia. W takiej sytuacji oświadczenia składane przez akcjonariusza spółce muszą mieć formę pisemną pod rygorem nieważności.

Spółka akcyjna w organizacji: Z chwilą zawiązania spółki i ustalenia statutu powstaje spółka akcyjna w organizacji, która do czasu ustanowienia zarządu jest reprezentowana przez wszystkich jej założycieli. Spółka akcyjna w organizacji nie posiada osobowości prawnej, wyposażona jest jednak w zdolność prawną i zdolność sądową, a więc może zaciągać zobowiązania (np. umowę najmu lokalu, kupna wyposażenia) i pozywać lub być pozywaną.