Uwaga #12: Akcje uprzywilejowane - paragraf 7

Umowa spółki akcyjnej

Zgodnie z art. 351 ksh spółka może wydawać akcje o szczególnych uprawnieniach, które powinny być określone w statucie (akcje uprzywilejowane). Akcje uprzywilejowane, z wyjątkiem akcji niemych, powinny być imienne. Uprzywilejowanie może dotyczyć przykładowo: prawa głosu, prawa do dywidendy, podziału majątku w przypadku likwidacji spółki, prawa pierwszeństwa i uprzywilejowania poboru, minimalnej dywidendy z pierwszeństwem pokrycia także z przyszłych zysków i inne.

Statut może uzależniać przyznanie szczególnych uprawnień od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku.

Uprzywilejowanie może wynikać z przyznania określonych przywilejów akcjom danej serii bez uzależnienia od tego kto je posiada lub z przyznania określonych uprawnień związanych z osobą akcjonariusza. Przywileje przyznane konkretnemu akcjonariuszowi mają charakter tzw. uprzywilejowania osobistego. Tego typu uprzywilejowanie jest niezbywalne i nie zostaje przeniesione wraz ze sprzedażą akcji. Uprzywilejowania osobiste muszą wynikać ze statutu spółki. Dlatego nie można ich uregulować przykładowo w uchwale walnego zgromadzenia. Inną formą uprzywilejowania jest przyznanie określonych przywilejów akcjom. W konsekwencji zbycie akcji, z którymi związane jest tego typu uprzywilejowanie, powoduje także ich przeniesienie na nabywcę.

Akcje uprzywilejowane co do głosu: Zgodnie z art. 352 ksh jednej akcji nie można przyznać więcej niż 2 głosy.

Akcje uprzywilejowane co do dywidendy: Na podstawie art. 353 ksh akcje uprzywilejowane w zakresie dywidendy mogą przyznawać uprawnionemu dywidendę, która przewyższa nie więcej niż o połowę dywidendę przeznaczoną do wypłaty akcjonariuszom uprawnionym z akcji nieuprzywilejowanych. Jednakże wówczas akcje takie nie mogą korzystać z pierwszeństwa zaspokojenia przed pozostałymi akcjami. Poza tym wobec akcji uprzywilejowanych w zakresie dywidendy może być wyłączone prawo głosu (akcje nieme), a wówczas możliwe jest zaistnienie minimalnej dywidendy wypłacanej za okresy do 3 lat.