Uwaga #7: Termin zwrotu przedmiotu pożyczki - paragraf 5

Umowa pożyczki

Zgodnie z art. 723 k.c. jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.

Zwrot pożyczki polega na przeniesieniu własności przedmiotu umowy na pożyczkodawcę. Treść zawartego między stronami stosunku prawnego decyduje o chwili, w której ten przedmiot umowy powinien być zwrócony. Jeśli termin nie został oznaczony w umowie, pożyczkobiorca musi przedmiot ten zwrócić w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia dokonanego przez pożyczkodawcę.

Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli skierowanym do pożyczkobiorcy, w którym pożyczkodawca żąda zwrotu pożyczki. Wypowiedzenie może być dokonane w formie dowolnej, z wyjątkiem zastrzeżeń wynikających z art. 77 § 2 i 3 k.c. Zgodnie z przepisem dochodzi ono do adresata z chwilą, w której mógł on zapoznać się z jego treścią. Bieg terminu sześciotygodniowego, o którym w przepisie mowa, rozpoczyna się z dniem następnym po dniu, w którym zaistniała dla pożyczkobiorcy możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia.

Sposób zwrotu przedmiotu pożyczki może być dowolny, a jeśli przedmiot jest podzielny strony stosunku prawnego mogą umówić się na ratalny sposób jego zwrotu. Według zasad ogólnych roszczenie o zwrot pożyczki przedawnia się na zasadach ogólnych, a termin przedawnienia roszczenia wynosi 10 lat. Jeżeli roszczenie związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia to trzy lata.