Uwaga #8: Uwaga 8 - Punkt 7

Umowa podnajmu lokalu

Umowa podnajmu, podobnie jak umowa najmu, jest umowa odpłatną. Oznacza to, iż Podnajemca jest zobowiązany do cyklicznego uiszczania czynszu podnajmu na rzecz Najemcy. Zazwyczaj strony decydują, iż płatność czynszu będzie miała charakter miesięczny. W przypadku podnajmu lokalu celem prowadzenia w nim działalności gospodarczej, strony będą się rozliczały na podstawie prawidłowo wystawionej faktury VAT – zakładając, że Najemca również jest przedsiębiorcą. Czynsz podnajmu Podnajemca może odliczyć od przychodu, jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej.

W umowie należy określić sposób płatności czynszu podnajmu – przelew lub gotówką do rąk Najemcy.

Warto wprowadzić w umowie podnajmu klauzulę waloryzacyjną czynszu podnajmu. Dzięki temu strony będą miały pewność, że wysokość czynszu będzie cały czas odpowiadała wartości określonej w umowie podnajmu. Zazwyczaj waloryzacja odbywa się w oparciu o wskaźniki GUS.

Niezależnie od wprowadzonej w umowie waloryzacji czynszu, zgodnie z treścią art. 6851 Kodeksu Cywilnego Wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Przepis ten znajduje zastosowanie także do umowy podnajmu. 

Zwracamy uwagę, iż zgodnie z art. 358 § 1 Kodeksu Cywilnego, „Jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia wyłącznie w walucie obcej.” Oznacza to, iż czynsz podnajmu może zostać określony w walucie polskiej (PLN) lub w walucie obcej. Jest to konsekwencją uchylenia w obowiązującej uprzednio w polskim systemie prawnym zasady walutowości, zgodnie z którą wszystkie świadczenia pieniężne musiały być określone w walucie polskiej.