Uwaga #2: Strony Umowy - wstęp

Umowa opcyjna sprzedaży udziałów

W niniejszym wzorze mamy do czynienia z umową opcji, do wyboru - nabycia lub sprzedaży udziałów. Bezpośrednim skutkiem jej zawarcia będzie powstanie uprawnienia do wystąpienia z żądaniem sprzedania uprawnionemu lub kupna od niego określonej ilości udziałów po określonej cenie. Posiadacz tego uprawnienia (Nabywca Opcji) w zależności od rodzaju transakcji, będzie osobą rozporządzającą udziałami (we wzorze po prostu wspólnikiem w Spółce), wtedy będzie nabywał uprawnienie do żądania od drugiej strony kupienia od niego udziałów albo przyszłym właścicielem udziałów, będących instrumentem bazowym Umowy opcji i wówczas będzie mu przysługiwało uprawnienie do wystąpienia z żądaniem sprzedania mu udziałów na warunkach umowy opcyjnej.

Mając na uwadze, iż wzór umowy ma służyć przedstawieniu podstawowego mechanizmu opcji, a sprzedaż/ nabycie udziałów nastąpi w przypadku złożenia oświadczenia o przyjęciu oferty, zastosowano określenie stron:

  • Nabywca Opcji, a więc przedsiębiorca, który ma prawo wykonania opcji (call/put), a zatem kupna/sprzedaży udziałów po z góry określonej cenie wykonania. W zależności od rodzaju transakcji, może być właścicielem (sprzedającym udziały) lub przyszłym właścicielem udziałów (kupującym udziały).
  • Wystawca Opcji, a więc przedsiębiorca, który ma obowiązek wykonania opcji, a zatem sprzedaży udziałów w przypadku opcji kupna lub kupna udziałów w przypadku opcji sprzedaży. Analogicznie do Nabywcy Opcji, w zależności od rodzaju transakcji, może być właścicielem (sprzedającym udziały) lub przyszłym właścicielem udziałów (kupującym udziały). Wystawca w proponowanym przez nasz wzorze jest uprawniony z tytułu premii opcyjnej, a więc ceny jaką Nabywca Opcji płaci za nabycie tego Opcji.