Uwaga #6: Obowiązki Projektanta - paragraf 4

Umowa o wykonanie projektu lokalu, budynku, warsztatu, sklepu

Prawidłowo przygotowany Projekt budowlany jest jednym z warunków uzyskania pozwolenia na budowę, a z pewnością także przyspieszenia takiego postępowania. Projekt powinien nie tylko być zgodny z przepisami prawa, ale i z zasadami i poziomem współczesnej wiedzy technicznej.
Projekt powinien przy tym uwzględniać zapisy obowiązującego na terenie planowanej inwestycji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a przypadku jego braku w decyzji/ decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Należy przy tym zaznaczyć, iż warto w Umowie określić, czy i w jakim zakresie Projektant zobowiązany będzie do wykonywania nadzoru autorskiego podczas realizacji inwestycji. Należy przy tym zaznaczyć, że zgodnie z art. 19 ust. 1 Prawa budowlanego w decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ może nałożyć na inwestora obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego, w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

Zakres ustawowych podstawowych obowiązków Projektanta określony został w art. 20 Prawa budowlanego i obejmuje:

  1. opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
  2. zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych, zapewniające uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy, z uwzględnieniem specyfiki projektowanego obiektu budowlanego;
  3. sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
  4. określenia obszaru oddziaływania obiektu;
  5. uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów;
  6. wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań;
  7. sporządzanie lub uzgadnianie indywidualnej dokumentacji technicznej, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (t. j. Dz. U. 2019 poz. 266); budowlanych (Dz. U. Nr 92, poz. 881, z późn. zm.);
  8. sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie:
  • stwierdzania w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem,
  • uzgadniania możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

Projektant ma również obowiązek zapewnić sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności lub rzeczoznawcę budowlanego.

Ustawowym obowiązkiem Projektanta jest również dołączenie do projektu budowlanego oświadczenia o sporządzeniu projektu budowlanego, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.