Uwaga #8: Wynagrodzenie - paragraf 13

Umowa o roboty budowlane: prace budowlano - montażowe

Wynagrodzenie wykonawcy musi być dokładnie ustalone w umowie albo jako wynagrodzenie ryczałtowe, w postaci z góry ustalonej kwoty, albo wynagrodzenie kosztorysowe, przez wskazanie podstaw i reguł jego ustalenia, którego wysokość zostanie obliczona po ukończeniu robót według ustalonych w umowie zasad. Konieczność ścisłego określenia wynagrodzenia wynika z istoty Umowy o roboty budowlane, która wyklucza pominięcie tej kwestii w umowie zawartej przez strony. Przepisy dotyczące Umowy o roboty budowlane nie zawierają w konsekwencji regulacji problematyki wynagrodzenia, ponieważ profesjonalny wykonawca z zasady powinien zadbać o to, aby szczegółowo określić tę materię w umowie.

Wynagrodzenie ryczałtowe jest określone nominalnie, stanowiąc dokładną co do wysokości, absolutną kwotę pieniężną. Wynagrodzenie to nie podlega już zwiększeniu, ponieważ do Umowy o roboty budowlane nie stosuje się tych przepisów art. 630-632 k.c., dotyczących Umowy o dzieło, które pozwalają wyjątkowo na podwyższenie wynagrodzenia ryczałtowego.

Wysokość wynagrodzenia kosztorysowego zostaje obliczona po ukończeniu robót, według ustalonych w umowie ścisłych zasad, czyli wskaźników kalkulacji końcowego wynagrodzenia, uwzględniających takie zmieniające się w czasie elementy jak rynkowe ceny materiałów, robocizny, transportu, energii z poszczególnych okresów budowy. Występowanie wynagrodzenia kosztorysowego jest zjawiskiem typowym dla robót budowlanych. W chwili zawarcia Umowy można dokonać określenia orientacyjnej wysokości wynagrodzenia kosztorysowego drogą rachunku symulacyjnego. Taki rachunek uwzględnia zakres przewidywanych robót i materiałów określonych przedmiotem Umowy i dostarczonej dokumentacji projektowej, katalogów norm scalonych na roboty i materiały oraz przyjętych w umowie stawek i zasad określenia ceny. Obliczenie wysokości wynagrodzenia kosztorysowego może nastąpić w odniesieniu do wykonanej już części robót, poprzez uwzględnienie stanu zaawansowania robót (wyrażonego procentowo) oraz ceny ustalonej w kalkulacji wynikowej dla tej właśnie części. W konsekwencji zapłata wynagrodzenia kosztorysowego może następować etapami, w miarę realizacji inwestycji. Ta metoda pozwala równomiernie rozłożyć ryzyko związane ze zmianami cen.