Komentarz #6: Orzeczenie 2 - paragraf 4

Umowa o roboty budowlane: prace budowlano - montażowe

I CSK 106/08 wyrok SN 2008.10.17

Inwestor odpowiada solidarnie wraz z wykonawcą wobec podwykonawcy na podstawie art. 647[1 ]§ 5 k.c. tylko wtedy, gdy rezultat świadczenia podwykonawcy stał się składnikiem obiektu stanowiącego przedmiot świadczenia wykonawcy w ramach Umowy o roboty budowlane.

I CSK 106/08 wyrok SN 2008.10.17

1. Wynikającą z art. 647[1 ]§ 5 k.c. ochroną są objęci zarówno podwykonawcy spełniający swoje usługi na podstawie Umowy o roboty budowlane, jak i podwykonawcy spełniający swoje usługi na podstawie Umowy o dzieło.

2. Tylko wtedy, gdy rezultat świadczenia podwykonawcy wchodzi w skład obiektu stanowiącego przedmiot świadczenia wykonawcy w ramach Umowy o roboty budowlane, można usprawiedliwić nałożenie na inwestora obowiązku zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy, połączonego węzłem solidarności z obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy przez wykonawcę. Okolicznością usprawiedliwiającą nałożenie tego obowiązku jest zrealizowanie części świadczenia wykonawcy na rzecz inwestora kosztem podwykonawcy, tj. bez otrzymania za to należnego wynagrodzenia od wykonawcy.

II CSK 80/08 wyrok SN 2008.06.26

Dla uzyskania zgody przez inwestora nie jest konieczne przedstawienie inwestorowi przez wykonawcę Umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji. Wystarczy, gdy inwestor uzyska informacje o osobie podwykonawcy oraz treści Umowy zawartej pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą. Nieistotne jest źródło tej wiedzy, natomiast niezbędne jest, aby Umowa została zindywidualizowana podmiotowo i przedmiotowo. Po uzyskaniu takiej wiedzy inwestor może w dowolnej formie oraz w dowolnym czasie wyrazić zgodę. Zgoda ta może zostać wyrażona w sposób dorozumiany (art. 60 k.c.), natomiast nie znajduje zastosowania fikcja prawna z art. 647[1 ]§ 2 zdanie drugie k.c.

II CSK 80/08 wyrok SN 2008.06.26

Na zawarcie Umowy o wykonanie robót budowlanych wykonawcy z podwykonawcą inwestor może wyrazić zgodę w każdy sposób, w tym dorozumiany.

III CZP 6/08 uchwała SN 2008.04.29

Do zgody wymaganej przez art. 647[1 ]§ 2 i 3 k.c. nie stosuje się art. 63 § 2 k.c. Zgoda ta może być wyrażona przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny (art. 60 k.c.). Niezależnie od tego zgodę uważa się za wyrażoną w razie ziszczenia się przesłanek określonych w art. 647[1 ]§ 2 zdanie drugie k.c.

II CSK 108/07 wyrok SN 2007.06.20

Zgoda inwestora na zawarcie przez wykonawcę Umowy o roboty budowlane z podwykonawcą (art. 647 § 1 k.c.) może być wyrażona w każdy sposób (art. 60 k.c.) bez konieczności przedstawiania inwestorowi Umowy z podwykonawcą lub jej projektu z odpowiednią dokumentacją.

V CSK 457/06 wyrok SN 2007.03.09

1. Brzmienie gramatyczne art. 647[1 ]§ 5 k.c. nie daje podstaw do uznania, iż uzależnia on początek solidarnej odpowiedzialności wykonawcy i inwestora w stosunku do podwykonawcy od daty zawarcia "głównej" Umowy o roboty budowlane pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Wręcz przeciwnie, norma ta akcentuje zawarcie Umowy z podwykonawcą, nie wspominając nic o umowie wykonawcy z inwestorem. O solidarnej odpowiedzialności inwestora i wykonawcy wobec podwykonawcy przesądza data Umowy o roboty budowlane zawarta przez tegoż podwykonawcę, a nie data Umowy głównej, którą zawarli inwestor i wykonawca na początku procesu inwestycyjnego.

2. Surowa odpowiedzialność inwestora wobec podwykonawcy, wprowadzona w art. 647[1 ]§ 5 k.c., wchodzi w grę wówczas, gdy Umowa "główna" pomiędzy inwestorem a wykonawcą została zawarta przed dniem zawarcia Umowy przez podwykonawcę. O przyjęciu tej odpowiedzialności decyduje zatem data Umowy o roboty zawarta przez podwykonawcę, a nie przez inwestora. Należy przy tym podkreślić, że istnienie tej solidarnej odpowiedzialności uwarunkowane jest spełnieniem dalszych przesłanek, wymienionych w art. 647[1 ]§ 2-4 k.c.

V CSK 24/09 wyrok SN 2009.07.02

1. Zgoda inwestora na zawarcie przez wykonawcę Umowy o roboty budowlane z podwykonawcą może być wyrażona również w sposób dorozumiany po zawarciu takiej Umowy.

2. Zgoda inwestora na zawarcie przez wykonawcę Umowy z podwykonawcą, rodząca jego solidarną odpowiedzialność z wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy, zawiera element gwarancyjny.

Dlatego należy opowiedzieć się za możliwością jej złożenia przez inwestora już po zawarciu Umowy przez wykonawcę i podwykonawcę.

II CSK 417/08 wyrok SN 2009.01.20

1. Przeprowadzenie dowodu z naruszeniem art. 236 k.p.c. nie stanowi istotnego uchybienia procesowego, mogącego mieć wpływ na wynik sprawy.

2. Naruszenie art. 236 w związku z art. 328 § 2 k.p.c. mogłoby być ocenione jako mające istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy, jeśli Sąd w sposób niedostatecznie pewny określi materiał dowodowy mogący stanowić podstawę merytorycznego rozstrzygnięcia.

3. Do zgody wymaganej przez art. 647[1 ]§ 2 i 3 k.c. nie stosuje się art. 63 § 2 k.c. Zgoda ta może być wyrażona przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny (art. 60 k.c.); niezależnie od tego zgodę uważa się za wyrażoną w razie ziszczenia się przesłanek określonych w art. 647[1 ]§ 2 zdanie drugie k.c.