Uwaga #5: Rodzaj pracy - paragraf 1

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Rodzaj pracy oznacza jednorodny lub nie jednorodny zespół czynności objęty zwyczajową nazwą lub z regulaminu/układu zbiorowego/taryfikatora (np.: sprzedawca, mechanik, starszy referent, informatyk, księgowa), które będą należały do obowiązków pracownika.

Rodzaj pracy musi być określony w akcie będącym podstawą stosunku pracy (niezbędny element umowy o pracę); gdy rodzaj pracy nie jest określony w pisemnej lub ustnej umowie o pracę, to o zgodnym zamiarze stron można wnioskować z całokształtu okoliczności, np. na podstawie kwalifikacji pracownika, rodzaju produkcji prowadzonej przez pracodawcę;

Pracownik obowiązany jest do wykonywania pracy innego rodzaju niż określony w umowie, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy, w szczególności na podst. art. 42 § 4 kp (Dz. U. 2016, poz. 1666). Wypowiedzenie wówczas dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane gdy powierza się pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada to kwalifikacjom pracownika. Natomiast art. 81 § 3 kp (Dz. U. 2016, poz. 1666) stanowi, że pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.