Uwaga #4: Działalność konkurencyjna - paragraf 5

Umowa o pracę z zakazem konkurencji i klauzulą poufności

Należy pamiętać, iż w umowie o zakazie konkurencji musi być wskazany obszar działalności gospodarczej lub zawodowej, stanowiący zakres działalności konkurencyjnej. Istnieją różne sposoby jego określenia oraz różne poziomy jego szczegółowości.

Stosownie do treści przepisu art. 1011 § 1 k.p. w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji). Na podstawie przywołanego przepisu zakazane może być prowadzenie działalności konkurencyjnej polegające, tak na podejmowaniu takiej działalności osobiście i na własny rachunek, na podstawie stosunku pracy, jak i w ramach świadczeń wykonywanych na podstawie innych tytułów (np. umowy o świadczenie usług). W zakres czynności, których podjęcie może oznaczać podjęcie działalności konkurencyjnej wchodzić może także zaangażowanie kapitałowe w spółki prawa handlowego, w postaci posiadania udziałów lub akcji, pozwalające na wywieranie rzeczywistego wpływu na funkcjonowanie spółki bądź też na prowadzeniu przedsiębiorstwa na cudzy rachunek, występowanie w charakterze pełnomocnika lub pośrednika osoby, do której należy dane przedsiębiorstwo, jak też świadczenie pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie (np. umów cywilnoprawnych) na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną wobec pracodawcy (por. M. Lewandowicz-Machnikowska, Klauzula konkurencyjna w Kodeksie pracy, Kraków 2004, s. 89). Wyżej wymienione postaci zachowania się pracownika naruszać będą zakres konkurencji o ile będą mieścić się w zakresie przedmiotowym działalności konkurencyjnej. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że konkurencyjną działalnością jest aktywność przejawiana w tym samym lub takim samym zakresie przedmiotowym i skierowana do tego samego kręgu odbiorców, pokrywająca się - chociażby częściowo - z zakresem działalności podstawowej lub ubocznej pracodawcy (patrz: KO1).

W praktyce często zakres działalności konkurencyjnej jest ustalany przez odwołanie się do przedmiotu działalności, określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), Dz. U. Nr 251, poz. 1885 ze zm. Należy jednak przy tym pamiętać, że zakaz konkurencji określony w art. 1011 §1 k.p. dotyczy faktycznie wykonywanej działalności przez pracodawcę, a nie każdej, która została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego jako przedmiot jego działalności gospodarczej (tak: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 19 czerwca 2015 r. III APa 17/15