Komentarz #9: Wydanie produktu i jego skutki - paragraf 1

Umowa o dropshipping

Wydanie produktu to czynność pomiędzy dwoma podmiotami polegająca na tym, że jeden z nich wydaje rzecz drugiemu, a drugi godzi się na jej odbiór i odbiera ją.

Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieją także inne definicje „wydania". Sąd Najwyższy (rozważając zakres hipotezy normy prawnej wynikającej z art. 548 § 1 k.c.) stwierdził, iż wydanie to „zapewnienie kupującemu możliwości odebrania nabytej rzeczy, która została mu realnie zaofiarowana [...] pojęcie wydania rzeczy nie jest jednoznaczne z odbiorem rzeczy przez kupującego" (wyrok SN z dnia z dnia 28 lipca 1999 r.; sygn. akt: II CKN 552/98). W innym wyroku Sąd Najwyższy stwierdził między innymi: „[...] Przejście ryzyka związanego z niebezpieczeństwem przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy jest związane z chwilą wydania rzeczy sprzedanej bez względu na to, czy własność rzeczy przechodzi na kupującego także z tą chwilą, czy też wcześniej lub później. Dowodzi tego brak jakiegokolwiek nawiązania w treści art. 548 k.c. do kwestii różnych momentów przejścia własności przewidzianych w art. 155 k.c. [...]"

„Z porównania art. 535 k.c. i 548 § 1 k.c. wynika [...], że o możliwości zastosowania art. 548 § 1 k.c. można mówić tylko wtedy, gdy sprzedawca wykona ciążący na nim z mocy art. 535 k.c. obowiązek wydania rzeczy kupującemu. Wobec tego, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z chwilą wykonania obowiązku wydania rzeczy, o którym mowa w art. 535 k.c., a niewydania w innym rozumieniu, właściwym tylko dla art. 548 § 1 k.c. Prowadzi to do wniosku, że pojęcie wydania rzeczy użyte w art. 548 § 1 k.c. nie może być rozumiane odmiennie niż pojęcie wydania rzeczy występujące w art. 535 k.c [...] Samo zapewnienie kupującemu możliwości odebrania nabytej rzeczy, która została mu realnie zaofiarowana, nie stanowi wydania rzeczy, a więc nie powoduje przejścia niebezpieczeństwa przypadkowej utraty lub uszkodzenia tej rzeczy na kupującego na podstawie przepisu art. 548 § 1 k.c." (glosa krytyczna do w/w orzeczenia – Anita Lutkiewicz-Rucińska, Maciej Ruciński, PPH 2000).

W interpretacji indywidualnej z dnia 5 grudnia 2013 roku (sygn. akt IPPP1/443-1035/13-2/MP) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zaznaczył, że z wydaniem towaru przez dostawcę związany jest "istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub jego uszkodzenia. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru jest co do zasady wydanie towaru. Dokonanie dostawy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy, oznacza zatem faktyczne zrealizowanie dostawy. Jeżeli strony oznaczyły inną chwilę niż wydanie towaru dla przejścia korzyści i ciężarów, to w razie wątpliwości przyjmuje się, że ta sama chwila dotyczy przejścia ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru".