Komentarz #8: Komentarz do umowy dostawy (art. 608 Kc) - paragraf 3 i 5

Umowa o dostawę produktów (towarów) dedykowanych

Należy zwrócić uwagę na przepis art. 608 Kc; pozwalający na kontrolę, a więc ingerencję odbiorcy w wykonywanie zobowiązania przez dostawcę.

W doktrynie wskazano, iż wykonanie przez odbiorcę uprawnienia do kontroli procesu produkcji nie zwalnia dostawcy z ewentualnej odpowiedzialności za niewłaściwe wykonanie umowy oraz odpowiedzialności z tytułu rękojmi, nawet jeśli odbiorca mógł w czasie kontroli dostrzec przyczyny wadliwości produktu i im zapobiec. Niezauważenie przez odbiorcę wadliwości w procesie produkcji nie powinno być także kwalifikowane jako przyczynienie się do powstania szkody (art. 362 KC), ponieważ dokonanie kontroli jest prawem, a nie obowiązkiem odbiorcy.

Obydwie normy prawne wyrażone w art. 608 KC mają charakter dyspozytywny – znajdują zastosowanie, jeżeli strony umowy dostawy nie postanowiły inaczej. Przepis ten statuuje prawa, a nie obowiązki odbiorcy; odbiorca może, ale nie musi ich wykonywać, nie ma zatem argumentów przemawiających przeciwko wyłączeniu wskazanych uprawnień już na etapie zawierania umowy, jeżeli taka jest wola stron (E. Habryn-Chojnacka, w: Gutowski, Komentarz, t. II, Nb 2, s. 604). (Kodeks cywilny. Komentarz pod red. dr hab. K. Osajdy, komentarz do art. 608 Kc, Legalis, 2017 r.)