Uwaga #11: Wypowiedzenie - paragraf 6

Umowa najmu samochodu

Wypowiedzenie jest to czynność prawna, która zmierza do zakończenia stosunku prawnego. Jej dokonanie przez jedną ze stron powoduje wygaśnięcie stosunku najmu z upływem terminu wskazanego w ustawie albo w umowie. Należy pamiętać, że prawo wypowiedzenia przysługuje każdej stronie, tak więc najemcy i wynajmującemu. W przypadku umów zawieranych na czas oznaczony, aby wypowiedzenie było możliwe, należy wyszczególnić przyczyny wypowiedzenia, a więc np. określić kiedy własne zapotrzebowanie wynajmującego na przedmiot najmu będzie skutkowało możliwością dokonania wypowiedzenia.
Wraz z wynajmującym możecie w umowie określić termin wypowiedzenia Umowy najmu. Jeżeli nie wprowadzicie do umowy postanowienia w tym zakresie w dalszym ciągu wypowiedzenie będzie dopuszczalne, ale obowiązywać będzie termin ustawowy. Jeżeli wypowiedzenie zostanie złożone w terminie wcześniejszym niż wskazany ustawą będzie ono ważne z tym, że najem wygaśnie dopiero z upływem terminu wskazanego w ustawie. O ustawowych terminach wypowiedzenia stanowi art. Art. 673. § 1.: Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące:
• gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego;
• gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego;
• gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.
§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.