Uwaga #5: Uwaga 5 - Wypowiedzenie Umowy - Punkt 5

Umowa na prowadzenie portali społecznościowych

Zgodnie z art. 746 § 1 k.c. zleceniodawca jest uprawniony do wypowiedzenia umowy w każdym czasie, powinien jednak zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, żeby zawrzeć umowę oświadczenie usług na czas określony lub na czas wykonania usług. W takiej sytuacji, co do zasady, umowa nie powinna podlegać wypowiedzeniu przez strony. Jednakże należy pamiętać, że w polskim prawie cywilnym obowiązuje zasada swobody umów wyrażona w art. 3531 k.c., która pozwala stronom ukształtować swój stosunek zobowiązaniowy według własnego uznania. Jednakże w przypadku omawianej umowy istnieje wyjątek od tej zasady, o czym dalej.

Zwracamy szczególną uwagę na to, że przepis art. 746 k.c. ma charakter dyspozytywny, dlatego też strony w łączącej je umowie mogą określić termin, przesłanki oraz formę wypowiedzenia umowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11.9.2002 r., V CKN 1152/00).

Jednakże w umowie nie można wyłączyć zastosowania art. 746 § 3 k.c., który wyłącza możliwość zrzeczenia się z góry wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. Zrzeczenie się wypowiedzenia jest niedopuszczalne zarówno w umowie, jak i w aneksie do niej. Nadto zawarcie takiego postanowienia w umowie wiąże się  z obarczeniem go sankcją bezwzględnej nieważności. Dlatego też w naszym wzorze w każdej wersji dopuszczamy możliwość wypowiedzenia umowy z ważnych powodów.