Uwaga #1: Uwaga do Umowy mieszanej o sprzedaż i dostawę podzespołów - wstęp

Umowa mieszana - sprzedaż półproduktów

Umowa taka, zwana często kooperacyjną, ze swej natury, będzie łączyć dwóch przedsiębiorców, którzy potrzebują odpowiedniej ramy prawnej dla rozpoczęcia kooperacji. Prezentowany wzór w istocie obejmuje dwie umowy w znaczeniu cywilnoprawnym; umowę sprzedaży i umowę dostawy.

We wzorze prezentujemy dwie wersje umowy - umowę sprzedaży i umowę dostawy jak i alternatywnie umowę dostawy. Przedsiębiorcy mogą zawrzeć umowę początkowo sprzedaży, tak aby zapewnić zaopatrzenie w określone podzespoły / półprodukty, które są aktualnie (na datę przykładowo zawarcia umowy) dostępne na rynku. Z czasem, w przypadku rozwinięcia produkcji, czy w szczególności zmiany (unowocześniania) produkowanych towarów, może pojawić się konieczność wykonywania podzespołów na zamówienie, ponieważ nie będą one dostępne na rynku. Nie można wykluczyć wystąpienia innej konfiguracji; a mianowicie przedsiębiorcy zawierają umowę dostawy, a dopiero później umowę sprzedaży.

Umowa sprzedaży najczęściej będzie dotyczyć części półproduktów już dostępnych na rynku. Nie zachodzi potrzeba ich wytworzenia pod kontrolą odbiorcy (art. 608 par. 1 i 2 Kc). Sprzedawca nie musi ich wytwarzać w zakresie swojego przedsiębiorstwa, może jedynie być „pośrednikiem", czyli tylko nabywać je od innego przedsiębiorcy (w szczególności importować) i sprzedawać. Może być tak, że dostarczanie danych półproduktów przez danego przedsiębiorcę może być połączone z wytwarzaniem przez niego podobnych półproduktów, w szczególności w odpowiedzi na specyficzne zamówienie stosownie do konkretnych potrzeb. W takim wypadku dostarczanie takich półproduktów, które w momencie zawierania umowy stanowią rzeczy przyszłe, będzie dokonywane już na podstawie umowy dostawy.

Możliwe jest zawieranie umów w innych konfiguracjach, w zależności od potrzeb przedsiębiorców. Przykładowo, co do zasady, dopuszczalne jest zastrzeganie warunku (art. 89 Kodeksu cywilnego), czyli uzależniając przyszłe dostawy od tego czy na rynku były by dostępne podzespoły o żądanych parametrach. Każdorazowo należy dokonywać analizy stanu faktycznego i potrzeb gospodarczych, tak, aby odpowiednio uregulować relacje prawne pomiędzy kontrahentami.