Uwaga #1: Opis Umowy agencyjnej - wstęp

Umowa agencyjna podstawowa

Umowa agencyjna jest szczególną kwalifikowaną umową pośrednictwa handlowego, uregulowaną w Kodeksie cywilnym. „Agent” pośredniczy w transakcjach z większymi uprawnieniami i w szerszym zakresie niż tzw. „akwizytor”, który może być pracownikiem lub działać na zlecenie. Istotą takiej umowy jest zobowiązanie się przez Agenta do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów na rzecz Dającego Zlecenie, a także, jeżeli strony tak postanowią, zawierania i wykonywania umów w imieniu Dającego Zlecenie. Należy podkreślić, iż działania podejmowane przez Agenta na rzecz Dającego Zlecenie wykonywane są w ramach działalności przedsiębiorstwa Agenta i za wynagrodzeniem. A zatem można wyróżnić podstawowe elementy, które są charakterystyczne dla tej umowy: jest ona zawierana pomiędzy przedsiębiorcami (zarówno Agent, jak i Dający Zlecenie muszą posiadać status przedsiębiorcy), cechuje się stałym charakterem (nie są to czynności jednorazowe), polega na pośredniczeniu przy zawieraniu z klientami umów na rzecz Dającego Zlecenie, często także w jego imieniu, cechuje się odpłatnością (Agent za swoje działania powinien otrzymać wynagrodzenie).

W zależności od tego, czy Agent działa tylko na rzecz Dającego Zlecenie, czy również na rzecz, ale i w imieniu Dającego Zlecenie, można wyróżnić agencję pośredniczą i agencję przedstawicielską. Agencja pośrednicza polega jedynie na pośredniczeniu Agenta w zawieraniu umów, a zatem podejmowaniu wszelkich czynności faktycznych, które poprzedzają zawarcie umowy i mają do takiego zawarcia doprowadzić, jak np. poszukiwanie klientów, informowanie potencjalnych klientów o zasadach zawierania i warunkach umów przez Dającego Zlecenie, negocjowanie warunków, czy przedstawianie próbek produktów Dającego Zlecenie.

Natomiast agencja przedstawicielska polega nie tylko na podejmowaniu czynności faktycznych zmierzających do zawarcia umowy, ale również na dokonywaniu przez Agenta w imieniu Dającego Zlecenia czynności prawnych, tj. Agent może zawrzeć w imieniu Dającego Zleceniu umowę i wykonać ją ze skutkiem rozporządzającym. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 758 § 2 Kodeksu cywilnego do składania oświadczeń woli w imieniu Dającego Zlecenie oraz do przyjmowania dla niego oświadczeń Agent jest uprawniony tylko wówczas, gdy otrzyma do tego stosowne umocowanie, czyli stałe pełnomocnictwo do czynności danego rodzaju.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 7603 k.c. w przypadku, gdy Agent zawrze umowę w imieniu Dającego Zlecenie, a nie jest do tego umocowany albo też przekroczy umocowania, wówczas tak zawartą umowę uważa się za potwierdzoną, jeżeli Dający Zlecenie niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o zawarciu tej umowy nie oświadczy klientowi, że umowy nie potwierdza. A zatem w przypadku milczenia Dającego Zlecenie umowę zawartą w ten sposób uważa się za ważną.