Wszystkie materiały udostępniamy bezpłatnie w nieograniczonym czasie.
Spółka Europejska (łac. Societas Europaea, ang. European Company), jako forma prowadzenia działalności gospodarczej, została wprowadzona w celu ułatwienia prowadzenie działalności gospodarczej w ramach Unii Europejskiej. Zakładając spółkę europejską wspólnicy mają niewątpliwie większe perspektywy rozwoju i od razu wkraczają na rynek międzynarodowy, co daje większe możliwości n.p. w zakresie pozyskania pracowników, nowych rynków zbytu, budowania marki...
Instytucja SE jest w Polsce mało znana. Dlatego przedsiębiorca sięgając do przykładowych, zaprezentowanych tu rozwiązań, może zapoznać się z podstawowymi elementami SE, która będąc ponadnarodową formą spółki regulowaną prawem Unii Europejskiej, posiada większość cech charakterystycznych dla spółki akcyjnej.
Ponieważ w państwach członkowskich UE obowiązują różne sposoby administrowania spółkami akcyjnymi ustawodawca europejski uwzględnił to przewidując możliwość wyboru przez akcjonariuszy pomiędzy systemem monistycznym i dualistycznym.
Organami spółki są:
• walne zgromadzenie oraz
• w przypadku przyjęcia systemu odpowiednio;
• dualistycznego: organ nadzorujący (rada nadzorcza) i organ zarządzający (zarząd)
• monistycznego: organ administrujący stosownie do formy wybranej w statucie spółki (rada administrująca, rada dyrektorów).
Polski ustawodawca z uwagi na to, że przepisy Kodeksu spółek handlowych o spółce akcyjnej oparte są na modelu dualistycznym w ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej szczegółowo uregulowała model monistyczny. Ustawa wprowadza do polskiego prawa spółek nową kategorię funkcjonariusza spółki (właściwego wyłącznie dla spółki europejskiej, w której statucie przyjęto system monistyczny), zwanego dyrektorem wykonawczym, który nie będąc członkiem organu osoby prawnej, ani też kolegialnie nie tworząc takiego organu, pozostaje przedstawicielem spółki (odpowiednik prokurenta kierującego przedsiębiorstwem spółki).
Niektóre fragmenty wzorów dokumentów są zapisane w wielu różnych wersjach.
Dzięki temu możesz dostosować je pod konkretne wymagania.
Dokument zawiera różne wersje. Liczba wersji:
W podglądzie znajdziesz również przydatne wyjaśnienia i uwagi dotyczące dokumentu
Pobierz wzór dokumentu z wieloma wersjami niektórych paragrafów.
Uwaga! Będziesz musiał samodzielnie usunąć niewykorzystane wersje w swoim edytorze tekstowym.
Jak widzisz, serwis mikroPorady.pl jest wolny od reklam. Działamy dzięki ofiarności naszych użytkowników, którzy przekazują nam wpłaty i darowizny. Nawet w bardzo niewielkich kwotach.
Twoja pomoc pozwoli na:
Zyskasz:
Na podany adres e-mail wysłany został link aktywujący konto.
Na podany adres e-mail wysłany został link do zmiany hasła.