Uwaga #6: Jakie roszczenia może zabezpieczać wekslem in blanco? - paragraf 1

Porozumienie wekslowe

W porozumieniu wekslowym należy dokładnie oznaczyć wierzytelność, którą zabezpiecza weksel. Uniemożliwi to wykorzystanie weksla w celu dochodzenia roszczeń z tytułu innego zobowiązania wystawcy weksla lub w innym zakresie (odsetki, kary, odszkodowanie).

Weksel in blanco zostaje wystawiony zawsze w związku z istnieniem stosunku podstawowego (jakiejś więzi obligacyjnej), który on zabezpiecza. Oznacza to, iż wygaśnięcie czy też nieważność stosunku podstawowego powoduje także bezpodstawność roszczenia z weksla.

Weksel in blanco może służyć, co do zasady, do zabezpieczania większości roszczeń pieniężnych, np. zapłata za zakupione towary (zwłaszcza przy umowie sprzedaży kredytowej czy na raty), zapłata za świadczone usługi, zabezpieczenie kredytu udzielonego przez bank, wykonanie zobowiązania wynikającego z przetargu (wadium) czy jako substytut kaucji przy umowach najmu, dzierżawy.

Na zabezpieczenie tej samej wierzytelności może być złożonych kilka weksli in blanco, zwłaszcza gdy zobowiązanie ma być wykonane częściami lub okresowo (np. spłata kredytu w ratach). Wówczas jednak należy to zaznaczyć w porozumieniu wekslowym.