Komentarz #11: paragraf 3 - Kiedy można wypełnić weksel in blanco?

Porozumienie wekslowe

Weksel in blanco można wypełnić także po śmierci wystawcy, jak i po utracie przez niego zdolności do czynności prawnych. To samo dotyczy kwestii zastępstwa. Blankiet wekslowy podpisany przez prokurenta może być wypełniony w chwili, gdy prokurent utracił prawo zastępstwa, a także w sytuacji, gdy weksel został podpisany przez organ spółki upoważniony do reprezentowania spółki, tj. przez zarząd w chwili, gdy spółki już nie ma lub po ogłoszeniu upadłości (M. Czarnecki, Prawo wekslowe i czekowe. Komentarz, wyd. C. H. Beck, wyd. 5, Warszawa 2008).

Wierzyciel z weksla in blanco traci uprawnienie do jego wypełnienia (uzupełnienia) po upływie okresu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego łączącego go z dłużnikiem (wyrok 
Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 2010 r., sygn. akt
IV CSK 49/10).

Nie jest możliwe skuteczne wypełnienie weksla przez wierzyciela po upływie ustalonego przez strony w deklaracji terminu (A. Szpunar, Obieg weksla in blanco, PUG 1991, nr 10)

Jeżeli strony określiły w porozumieniu konkretny rodzaj terminu płatności weksla bądź warunki pozwalające na ustalenie konkretnego terminu płatności, wypełnienie weksla odmiennym terminem płatności niż ustalono powoduje zwolnienie wystawcy z zobowiązania wekslowego (A.D. Szczygielski, Instytucja weksla in blanco na tle doktryny i orzecznictwa, PS 1934).