Uwaga #5: Bezpieczny podpis elektroniczny - paragraf 1

E-Umowa o dzieło

Drugą formą zawierania umów za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej jest również posługiwanie się bezpiecznym podpisem elektronicznym. Jest to rozwiązanie, które rekomendujemy przedsiębiorcom, których działalność wymaga zachowania szczególnych form zabezpieczeń. Strony mogą się bowiem umówić, że zwykły podpis zostanie zastąpiony w formie elektronicznej tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym. Art. 5 Ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2001 r. nr 130 poz. 1450) oraz art. 78 § 2 k.c. zrównują w skutkach prawnych bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, z podpisem własnoręcznym. W konsekwencji, zawarcie umowy za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość przy zachowaniu wymogów ustawy o podpisie elektronicznym powoduje takie same skutki prawne, jak zawarcie umowy opatrzonej własnoręcznym podpisem. Zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym bezpieczny podpis elektroniczny musi być sporządzony za pomocą bezpiecznych urządzeń, pozostających pod wyłączną kontrolą osoby z nich korzystającej, weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

Powyższego nie należy mylić z oferowanymi powszechnie na rynku - tabletami czy padami do podpisów elektronicznych. Umożliwiają one bowiem jedynie zarejestrowanie kształtu pisma odręcznego, a następnie jego odwzorowanie w formie elektronicznej na wskazanym dokumencie wyświetlanym na ekranie tabletu (padu). Zastosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego oznacza natomiast, że określonej osobie przypisuje się unikalny klucz zapisany na karcie kryptograficznej, do której dostęp jest chroniony kodem PIN oraz kwalifikowanym certyfikatem. Co więcej, nie każdy podmiot może świadczyć tzw. usługi certyfikacyjne, a jedynie ten, który decyzją Ministra Gospodarki zostaje wpisany do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne. Pełną listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia tego rodzaju działalności można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji, który pełni funkcję głównego urzędu certyfikacji dla infrastruktury bezpiecznego podpisu elektronicznego w Polsce (http://www.nccert.pl/).

Należy pamiętać, że równolegle możliwe jest stosowanie innych form zawarcia umowy, tj. najczęściej w drodze złożenia zamówienia i jego przyjęcia przez Wykonawcę w drodze art. 61 § 2 k.c., jak to zostało omówione w Uwadze 2.