Uwaga #3: Porozumiewanie się na odległość - paragraf 1

E-Umowa o dzieło

Jednocześnie niniejszy wzór zawiera w sobie propozycje zapisów, które służą usprawnieniu zawierania umów, dostawy produktów (Dzieł) dla działalności za pośrednictwem środków porozumienia się na odległość. Zgodnie z art. 60 k.c., z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnejmoże być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Natomiast art. 61 § 2 stanowi, że oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Powyższe oznacza, że przepisy te mają zastosowanie do składania oświadczeń woli za pośrednictwem sieci teleinformatycznych, a nie oświadczeń woli zapisanych na płycie CD, czy innym nośniku danych (np. pen-drive), które są następnie przekazywane adresatowi w tradycyjny sposób, np. przez przesłanie listem poleconym lub bezpośrednie wręczenie[1]. Należ pamiętać, że chwilą wprowadzenia do środka komunikacji elektronicznej umożliwiającej zapoznanie się z treścią wiadomości jest chwila przyjęcia oświadczenia przez serwer odbiorcy i zarejestrowania na nim odpowiednich danych (więcej w KO2).

W przypadku poczty elektronicznej każdą sytuację należy badań odrębnie, nie zawsze można bowiem żądać od drugiej strony, aby sprawdzała skrzynkę e-mail również w soboty i niedziele, jeśli w te dni strona ta zwyczajowo nie pracuje (przedsiębiorca).

Środki porozumiewania się na odległość są powszechnie stosowane w stosunkach umownych pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami, dokonującymi czynności prawnych „w Internecie" (wzory tychże umów są już dostępne w serwisie mikroporady.pl). W relacjach tych mają jednak zastosowanie, obok Kodeksu cywilnego, m.in. Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta oraz Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, które nakładają na przedsiębiorcę szereg obowiązków, w tym obowiązków informacyjnych, bez spełnienia których zawarcie umowy nie jest możliwe.

W relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, którzy chcą zawierać umowy z pomocą środków porozumiewania się na odległość regulacje te nie będą miały zastosowania, co z kolei skutkuje większą swobodą zawierania umów.

Konsekwencją przyjętego modelu współpracy, tj. opartego na wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej jest wprowadzenie do wzoru umowy zapisów, które umożliwiają składanie oświadczeń, czy wystawianie faktur w formie elektronicznej, ze skutkiem takim jak w przypadku opatrzenia ich własnoręcznym podpisem. Przyjęte we wzorze rozwiązania można zastosować również do innych rodzajów umów, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami, dotyczy to w szczególności tzw. „e-faktur".

--

[1] Kidyba A. (red.), Gawlik Z., Janiak A., Jedliński A., Kopaczyńska-Pieczniak K., Niezbecka E., Sokołowski T., Kodeks Cywilny. Komentarz do art. 61. Tom I, WKP 2012.