Uwaga #1: Istota umowy - wstęp

E-umowa dostawy/dealerska

Przedmiotowy wzór umowy zawiera w sobie dwa stosunki zobowiązaniowe (należy zatem odpowiednio według potrzeb wybrać jeden z wariantów umowy) – umowę dostawy, w ramach której dostawca zobowiązuje się do produkcji i świadczenia określonego produktu wyłącznie na rzecz określonego odbiorcy i umowę „dealerską“, w ramach której „dealer“ (odbiorca) zobowiązuje się do zakupu towaru wyłącznie u określonego w umowie dostawcy. Umowy te mają za zadanie stworzenie kanałów współpracy na zasadach wyłączności na określonym rynku, w obrocie określonymi towarami.

Ponadto, w jednym z wariantów umowy (w § 2 ust. 2) proponujemy model współpracy, w ramach którego ryzyko związane z kosztami przechowywania wyprodukowanego, a niesprzedanego towaru przenoszone jest z odbiorcy na dostawcę (opisany wariant jest obecnie szeroko stosowany w obrocie, o czym szerzej w U3).

Jednocześnie niniejszy wzór zawiera w sobie rozwiązania, które mają prowadzić do usprawnieniu takiej współpracy poprzez wprowadzenie uregulowań pozwalających na prowadzenie działalności za pośrednictwem środków porozumienia się na odległość. Środki te są powszechnie stosowane w stosunkach umownych pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami, dokonującymi czynności prawnych „w Internecie“ (wzory tychże umów są już dostępne w serwisie mikroporady.pl). W relacjach tych mają jednak zastosowanie, obok Kodeksu cywilnego, m.in. Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta oraz Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, które nakładają na przedsiębiorcę szereg obowiązków, w tym obowiązków informacyjnych, bez spełnienia których zawarcie umowy nie jest możliwe. W relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, którzy chcą zawierać umowy z pomocą środków porozumiewania się na odległość regulacje te nie będą miały zastosowania, co z kolei skutkuje większą swobodą zawierania umów.

Konsekwencją przyjętego modelu współpracy, tj. opartego na wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej jest wprowadzenie do wzoru umowy zapisów, które umożliwiają składanie oświadczeń, czy wystawianie faktur w formie elektronicznej (od 1 stycznia 2013 roku zmieniły się zasady przesyłania „e-faktur”, o czym w U7), ze skutkiem takim jak w przypadku opatrzenia ich własnoręcznym podpisem. Przyjęte we wzorze rozwiązania można zastosować również do innych rodzajów umów, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami, dotyczy to w szczególności tzw. „e-faktur“.

Niniejszy wzór pozwala na tworzenie swoistej bazy kontrahentów – dostawców lub odbiorców („dealerów“), którzy wykonywać będą przedmiot świadczenia wyłącznie na rzecz przedmiotowego odbiorcy („dealera“) lub dostawcy. Odnoszą się do tego regulacje kreujące obowiązek albo po stronie dostawcy albo po stronie odbiorcy do wyłącznego (w sensie podmiotowym) realizowania określonego świadczenia – produkcji i sprzedaży na danym rynku. Równocześnie jeden z wariantów umowy zawiera postanowienia, które są korzystne dla odbiorców, którzy nie chcą angażować kapitału własnego w sprzedaż określonych towarów.