Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Wzór umowy partnerskiej na wyłączność sprzedaży produktów

Pytanie z dnia 10 czerwca 2017

Przedstawiony problem: Wzór umowy partnerskiej na wyłączność sprzedaży produktów.

Odpowiedź na problem prawny:

Na stronie mikroporady.pl nie znajduje się wzór umowy partnerskiej. W ramach e-punktu konsultacyjnego nie sporządzamy indywidualnych umów.

Co do zasady, ,,wyłączność’’ sprzedaży produktów jest formą zapisu w umowach dostawy lub sprzedaży na linii producent – handlowiec. Umowa sprzedaży zawierana pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą jest najczęściej zawieraną umową. Z reguły jej zawarcie nie wymaga formy pisemnej (jednakże może być zawarta na piśmie) i jest potwierdzona poprzez dołączony do towaru paragon. Natomiast umowy pomiędzy przedsiębiorcami w ramach ich działalności powinny być zawierane na piśmie i tego typu klauzule, jak o wyłączności doprecyzowane w sposób, który nie prowadzi do naruszenia zasad wolnego rynku i uczciwej konkurencji.

Jeżeli przedsiębiorca zobowiązuje się do wytworzenia (wyprodukowania) towarów, a następnie ich sprzedania do sprzedaży detalicznej lub hurtowej, to rekomendujemy skorzystanie z wzoru umowy dostawy wraz ze szczegółowym omówieniem, który znajduje się na stronie mikroporady.pl. W przypadku tej umowy odbiorcą towaru najczęściej jest przedsiębiorca. Dostawcą może, ale nie musi być przedsiębiorca. Ponadto odbiorca, jeśli umowa tak stanowi, ma prawo do kontrolowania procesu wytwarzania przez dostawcę przedmiotu umowy. Odbiorca pełni taką samą funkcję, jak kupujący w umowie sprzedaży. Obowiązek wytworzenia rzeczy w ramach umowy dostawy wskazuje jednoznacznie, że mają to być rzeczy przyszłe, jeszcze niewyprodukowane w chwili zawierania umowy. Zgodnie z art. 606 kodeksu cywilnego umowa dostawy powinna zostać zawarta w formie pisemnej.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tj. Dz. U. 2017, poz. 459)
  2. Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tj. Dz. U. 2003 nr 153, poz. 1503)
  3. Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tj. Dz. U. 2017, poz. 229)

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Zarządzający i prowadzący Mikroporady nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów
Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
 

Porady i wzory dokumentów przygotowane przez zespół prawników w ramach nieodpłatnej
działalności pożytku publicznego Fundacji Akademii Liderów podlegają ochronie prawa autorskiego.

 

Odpowiedzi na porady prawne są przygotowywane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym przez zespół prawników Kancelarii Juris

 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.