Uwaga #11: Podejmowanie uchwał - paragraf 8

Regulamin Rady Nadzorczej

Dopuszczalnym sposobem podejmowania uchwał jest głosowanie poza klasycznym posiedzeniem. Może się to odbyć w drodze głosowania pisemnego lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. W pierwszym przypadku głosowana jest konkretna uchwała o określonej treści. Głosowanie w trybie pisemnym należy odróżnić od oddania głosu na piśmie przez innego członka rady. Podejmowanie uchwał w trybie pisemnym może się odbyć obiegiem przy wykorzystaniu osób dostarczających gotową treść uchwały (posłaniec) albo za pomocą korespondencji (głosowanie korespondencyjne). Możliwość głosowania korespondencyjnego może być wykorzystywana, gdy podczas posiedzenia przedstawiona zostanie sprawa, która wymaga dłuższego przeanalizowania przez członków rady i późniejszej wypowiedzi. Nie wymaga to zwoływania kolejnego posiedzenia rady. W takim przypadku przyjmuje się, że uchwały podjęte bezpośrednio na posiedzeniu i poza nim są uchwałami podjętymi na tym samym posiedzeniu rady.

Pamiętaj, że ważność uchwały podjętej w tym trybie zależy od tego, czy umowa spółki przewiduje taki tryb, oraz od tego, czy wszyscy członkowie rady zostali poinformowani o treści projektu uchwały.

W drugim przypadku osoby podejmujące uchwały nie przebywają w jednym miejscu, ale prowadzą dyskusję (czego przy głosowaniu na piśmie brak) i głosują. Środki porozumiewania wykorzystywane przy telekonferencjach to przede wszystkim wideofony, telefon, przekaz głosu za pośrednictwem fal radiowych itp., jak również poza telekonferencjami (faks, poczta elektroniczna itp.). Powszechnie przyjmuje się, że środkami bezpośredniego porozumiewania się na odległość są takie środki, które w formie głosowej wizyjnej, pisemnej graficznej, pozwalają wyrazić swoje stanowisko w danej sprawie. Jeżeli posiedzenie korespondencyjne odbywa się z wykorzystaniem techniki pisemnej, nie ma potrzeby protokołowania posiedzenia i spisania uchwały. Jeżeli jednak są to obrady odbywające się z wykorzystaniem tylko techniki słownej, słownej i obrazu (za pośrednictwem fal radiowych, telewizyjnych, telefonu itd.), sporządzenie protokołu z posiedzenia jest konieczne. Dotyczy to również zapisania treści uchwały.

Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku głosowania w trybie pisemnym, nie można podjąć uchwały, gdy umowa spółki nie przewiduje takiej możliwości, gdy ma być podjęta uchwała i wszyscy członkowie rady nie zostaną poinformowani o treści projektu uchwały, a także gdyby wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady, członka zarządu (rozumiemy przez to każdego członka zarządu, w tym prezesów, wiceprezesów itd. bez względu na ich nazwanie), odwołano i zawieszono członka zarządu.