Komentarz #17: Przebywanie na terenie zakładu pracy - punkt IV, V

Regulamin pracy podstawowy

Wyrok Sądu Najwyższego z 23.01.2001 r. I PKN 207/2000 - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych5

Zgodnie z art. 104 § 1 k.p. Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu. Wynika z tego, że Regulamin pracy może (a nawet powinien) określać zasady zachowania się pracowników nie tylko w czasie pracy (wykonywania obowiązków pracowniczych), ale także po jej zakończeniu.

Należy przez to rozumieć, że w Regulaminie pracy można określić także sposób zachowania się pracowników na terenie zakładu pracy w czasie, gdy pracy nie świadczą, a więc gdy korzystają z usprawiedliwionej nieobecności w pracy (urlop, zwolnienie lekarskie). Oznacza to, że w Regulaminie pracy można zakazać pracownikom przebywania na terenie zakładu pracy w stanie nietrzeźwości, także po zakończeniu świadczenia pracy lub w czasie, gdy korzystają ze zwolnień od pracy. Dotyczy to zwłaszcza zakładów, w których przebywanie w stanie nietrzeźwości stwarza zagrożenie dla mienia, życia lub zdrowia. […]

Naruszenie takich obowiązków, jeżeli jest ciężkie (umyślne lub rażąco niedbałe) może być zakwalifikowane jako dające podstawę do rozwiązania Umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Pogląd taki jest powszechnie przyjęty w orzecznictwie.