Uwaga #21: Uregulowania Kodeksu cywilnego - paragraf 8

Umowa przewozu rzeczy

Przepisy art. 779-793 k.c., dotyczące Umowy przewozu rzeczy stosuje się tylko o tyle, o ile dany przewóz (osób, rzeczy), rodzaj transportu (kolejowy, samochodowy) nie jest uregulowany odrębnymi przepisami (np. prawem przewozowym).
Odstąpienie od umowy – uregulowane w art. 783 k.c. Nadawca w przypadku zaistnienia czasowej przeszkody, uniemożliwiającej rozpoczęcie lub kontynuowanie przewozu jest uprawniony do odstąpienia od umowy, nie musi przy tym uprzednio wzywać do wykonania umowy ani wyznaczać dodatkowego terminu. Okolicznością, która uprawnia do realizacji tego prawa jest przeszkoda tkwiąca w osobie lub działalności przewoźnika. Realizacja tego uprawnienia pociąga za sobą obowiązek zapłaty wynagrodzenia za część zrealizowanego przewozu. Istnieje możliwość wystąpienia o naprawę szkody wyrządzonej przeszkodami w przewozie. Odszkodowanie może wówczas obejmować przede wszystkim nadwyżkę kosztów spowodowane wyborem nowego przewoźnika.
Wypowiedzenie umowy, jeżeli je zastrzeżono w umowie znosi stosunek prawny na przyszłość. Zobowiązanie wygasa z chwilą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu. Nadający wypowiadający umowę zobowiązany jest do zwrotu przewoźnikowi wydatków związanych z wykonywaniem przewozu, jak również zapłaty części wynagrodzenia, które odpowiada dotychczasowym czynnościom.
W przypadku wypowiedzenia dokonanego przez przewoźnika, zobowiązany jest on do wydania nadawcy wszystkiego, co uzyskał od niego przy wykonywaniu przewozu.
Zgodnie z art. 791 § 1 k.c. wskutek zapłaty należności przewoźnika i przyjęcia przesyłki bez zastrzeżeń wygasają wszelkie roszczenia przeciwko przewoźnikowi wynikające z Umowy przewozu. Nie dotyczy to jednak roszczeń z tytułu niewidocznych uszkodzeń przesyłki, jeżeli odbiorca w ciągu tygodnia od chwili przyjęcia przesyłki zawiadomił o nich przewoźnika. Jednakże przepisu powyższego nie stosuje się, gdy szkoda wynikła z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika.