Uwaga #19: Definicja listu przewozowego - paragraf 6

Umowa przewozu rzeczy

List przewozowy – dokument wystawiany przez nadawcę na żądanie przewoźnika. W Kodeksie cywilnym nie zastrzeżono żadnej szczególnej jego formy. Dokument ten powinien być jednak sporządzony na piśmie, istnieje bowiem wymóg podpisania tego dokumentu przez nadawcę. Ponadto dokument powinien zawierać takie informacje jak (art. 38 ust. 2 prawo przewozowe):
- adres, nazwę, podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę;
- miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy;
- oznaczenie przesyłki według rodzaju, masy, ilości oraz sposobu opakowania (Nadawca deklaruje zawartość opakowanych już rzeczy wchodzących w skład przesyłki). Niektóre towary wymagają szczególnych warunków przewozu, zastosowania specjalnych środków z uwagi na wymagania sanitarne, czy też ze względu na ochronę środowiska lub zdrowia. Informacje te pozwolą przewoźnikowi na prawidłowy i bezpieczny przewóz. W razie powzięcia przez przewoźnika wątpliwości co do deklarowanych informacji, może on dokonać sprawdzenia zawartości opakowanej przesyłki. Koszty takiej czynności w przypadku stwierdzenia niezgodności obciążają przesyłkę. Przedmiotem sprawdzenia mogą być również rzeczy o wartości szczególnie cennej. W razie sporu co do wartości, nadający może zażądać opinii rzeczoznawcy. Jeśli zadeklarowana wartość przewyższa więcej niż o 20 % wartość wskazaną przez rzeczoznawcę, koszt ekspertyzy ponosi nadający (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 40 ust.2 pr.przew.);
- wartość rzeczy szczególnie cennych;
- inne wskazania i oświadczenia, wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń.
Nadający powinien żądać od przewoźnika wydania mu odpisu listu przewozowego albo innego poświadczenia przyjęcia przesyłki do przewozu.