Uwaga #8: Wprowadzenie utworu do obrotu, korzystanie z utworu - paragraf 2

Umowa o zbycie autorskich praw majątkowych do istniejącego już utworu

Wprowadzeniem utworu do obrotu jest publiczne udostępnienie jego oryginału albo egzemplarzy drągą przeniesienia ich własności dokonanego przez uprawnionego lub za jego zgodą (art. 6 ust. 1 pkt 6). Wprowadzenie dotyczy więc nośnika, materialnego przedmiotu, na którym lub w którym utwór został utrwalony. Jego skutkiem jest tzw. „wyczerpanie się prawa autorskiego”.Ustawa przewiduje w art. 51 ust. 3 „wspólnotowe” wyczerpanie prawa autorskiego”, które polega na tym, iż sprowadzenie do Polski egzemplarza utworu, który został uprzednio wprowadzony do obrotu w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie wymaga już zgody podmiotu prawa autorskiego. Tak samo dzieje się „w drugą stronę”, gdy eksport następuje do kraju EOG z Polski, gdzie nastąpiło też wprowadzenie do obrotu. Trzeba też pamiętać, że jeżeli w umowie nie określono sposobu korzystania z utworu, powinien on być zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami ( art. 49 ust. 1 ).

Ponadto istotne jest, iż jeżeli publiczne udostępnienie utworu następuje w nieodpowiedniej formie albo ze zmianami, którym twórca mógłby słusznie się sprzeciwić, może on po bezskutecznym wezwaniu do zaniechania naruszenia odstąpić od umowy lub ją wypowiedzieć. Twórcy przysługuje wówczas jednak prawo do wynagrodzenia określonego umową ( art. 58 ).

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, każda ze stron odstępując od umowy lub wypowiadając ją może żądać od drugiej strony zwrotu wszystkiego, co ta otrzymała z tytułu umowy ( art. 59 ).