Uwaga #13: Obowiązek zwrotu przedmiotu użyczenia - paragraf 8

Umowa użyczenia samochodu służbowego dla celów prywatnych

Skutkiem zakończenia umowy użyczenia, bez względu na przyczynę (art. 715 i 716 k.c.), jest powstający z mocy prawa obowiązek zwrotu przedmiotu użyczenia. Zwrot, o którym mowa, powinien nastąpić niezwłocznie, bez uprzedniego wezwania do jego zwrotu.

Zasady zwrotu rzeczy po zakończeniu stosunku użyczenia reguluje art. 718 k.c. Rzecz powinna zostać zwrócona w stanie nie pogorszonym. Biorący do używa¬nia nie odpowiada jednak za zużycie rzeczy powstałe na skutek prawidłowego jej używania. Obowiązek zwrotu powstaje bezpośrednio po ustaniu umowy. Bio¬rący do używania powinien rzecz zwrócić nawet bez wezwania użyczającego. Ten ostatni nie może odmówić przyjęcia rzeczy, nawet jeśli została ona zużyta w sposób nadmierny. Przyjęcie rzeczy nie powoduje bowiem utraty roszczeń odszkodowawczych przeciwko biorącemu. Jeżeli biorący powierzył rzecz innej osobie, to obowiązek zwrotu ciąży także na tej osobie. Przepis art. 718 k.c. ma charakter dyspozytywny, wobec czego sprawy związane ze zwro¬tem rzeczy strony mogą uregulować odmiennie.

Niewywiązanie się przez biorącego z obowiązku zwrotu rzeczy użyczonej po zakończeniu umowy uprawnia użyczającego do wystąpienia z roszczeniem o wydanie rzeczy i o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania w terminie obowiązku zwrotu rzeczy.