Uwaga #8: Okres obowiązywania umowy - paragraf 6

Umowa użyczenia samochodu prywatnego dla celów służbowych

Stosunek użyczenia jest stosunkiem zobowiązaniowym o charakterze trwałym. Stąd też zasadne wydaje się przyjęcie w drodze analogii do art. 661 k.c., że umowa użyczenie zawarta na czas dłuższy niż dziesięć lat po upływie tego terminu uważana jest za umowę zawartą na czas nie oznaczony. Co do zasady użyczenie następuje w określonym celu i kończy się, gdy cel ten zostanie osiągnięty.

Umowa użyczenia zawarta na czas oznaczony kończy się wraz z upływem terminu, na jaki została zawarta (termin określony w umowie).

Umowa użyczenia zawarta na czas nie oznaczony kończy się, gdy biorący skorzystał z rzeczy stosownie do umowy albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek zrobić (art. 715 k.c).

W braku oznaczenia w sposób wyraźny lub dorozumiany czasu trwania umowy użyczenia przyjąć należy, że umowa ta, z uwagi na ciągły charakter zobowiązania, wygasa, ilekroć stosunek ten zostanie wypowiedziany przez użyczającego. Strony mogą ponadto zastrzec, że umowa użyczenia wygasa w każdym przypadku, o ile z takim żądaniem wystąpi użyczający.