Komentarz #29: Zawieranie umów z członkiem zarządu - paragraf 16

Umowa spółki akcyjnej

W przypadku umów zawieranych z członkami zarządu, wolę spółki wyraża rada nadzorcza w formie uchwały. Nie ma natomiast znaczenia, kto przekazał treść uchwały rady nadzorczej członkowi zarządu - może to być zarówno członek rady nadzorczej, pracownik spółki, osoba trzecia, a nawet inny członek zarządu. W takiej sytuacji nie kształtują oni bowiem woli spółki, a jedynie przekazują treść oświadczenia woli spółki.

Natomiast w przypadku sporu sądowego z członkiem zarządu spółkę musi reprezentować rada nadzorcza.

Powołanie pełnomocnika do zawarcia umowy (zawierania umów) z członkiem zarządu nie wyłącza uprawnienia rady nadzorczej do zawierania takich samych umów czy składania oświadczeń woli, np. o wypowiedzeniu umowy zawartej przez pełnomocnika.

(J. Bieniak, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, wyd. C.H. Beck, wyd. 2, Warszawa 2012).

Zawarcie umowy z członkiem zarządu przez radę nadzorczą lub pełnomocnika, nawet w sprzeczności z postanowieniami statutu, nie będzie skutkowało nieważnością takiej czynności, a co najwyżej osobistą odpowiedzialnością tych podmiotów za naruszenie postanowień statutu.

Walne zgromadzenie nie może przekazać swojej kompetencji innej osobie lub organowi do powołania pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu.

(M. Kaim, Reprezentacja spółki kapitałowej w umowach w członkami zarządu- wybrane zagadnienia, Monitor Prawniczy 2002, nr 10).

Dla zawarcia z członkiem zarządu umowy nie jest konieczna uchwała, jeżeli umowę taką podpiszą wszyscy członkowie rady nadzorczej. Jeżeli jednak umowa ma być podpisana nie przez wszystkich członków rady nadzorczej, to rada powinna podjąć uchwałę w sprawie zawarcia umowy. Uchwała, w której rada wyrazi aprobatę dla umowy z określonym członkiem zarządu i na określonych warunkach, upoważniając członka (bądź członków) rady nadzorczej do podpisania takiej umowy, będzie bowiem niewątpliwie wyrazem kolegialnego stanowiska rady (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. akt II PK 134/08).

Zawarcie z członkiem zarządu umowy o pracę, określenie jej warunków, zmiana jej treści, wreszcie jej rozwiązanie, może być dokonane przez przewodniczącego rady nadzorczej dopiero po wcześniejszym podjęciu przez radę stosownej uchwały w tym przedmiocie. (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 4 marca 2008 r., sygn. Akt II PK 179/07).