Uwaga #10: Zwrot przedmiotu przechowania - paragraf 4

Umowa przechowania - wersja podstawowa

W U4 sygnalizowaliśmy na czym polega różnica między umową pożyczki a umową przechowania wskazując, że m.in. chodzi o treść przepisów dotyczących terminu zwrotu przedmiotu umowy. Otóż co do zasady, zwrot przedmiotu przechowania powinien nastąpić, zgodnie z terminem określonym w umowie. Przepis art. 844 § 1 k.c. kreuje jednak po stronie Składającego uprawnienie do żądania zwrotu rzeczy oddanej na przechowanie w każdym czasie. Uprawnienia tego nie można wyłączyć umownie, gdyż jest to przepis bezwzględnie obowiązujący. Przepis ten daje również uprawnienie Przechowawcy do żądania odbioru rzeczy przed upływem terminu oznaczonego w umowie, jeżeli wskutek okoliczności, których nie mógł przewidzieć, nie może bez własnego uszczerbku lub bez zagrożenia rzeczy przechowywać jej w taki sposób, do jakiego jest zobowiązany. Ponadto jeżeli czas przechowania nie był oznaczony albo jeżeli rzecz była przyjęta na przechowanie bez wynagrodzenia, Przechowawca może żądać odebrania rzeczy w każdym czasie, byleby jej zwrot nie nastąpił w chwili nieodpowiedniej dla Składającego (art. 844 § 2 k.c.).

Zgodnie z art. 844 § 3 k.c. zwrot rzeczy powinien nastąpić w miejscu, gdzie miała być przechowywana. Strony mogą jednakże w umowie postanowić inaczej i wskazać inne miejsce zwrotu rzeczy (miejsce zamieszkania czy siedziba przechowawcy bądź składającego, miejsce, w którym rzecz faktycznie jest przechowywana).

Przepisy dotyczące umowy przechowania nie regulują kwestii wypowiedzenia takiej umowy. Znajdą tu zatem zastosowanie przepisy ogólne odnoszące się do wszystkich zobowiązań. W myśl art. 3651 k.c. każda ze stron ma prawo wypowiedzenia bezterminowego zobowiązania ciągłego – w naszym wzorze będzie to stwierdzenie, że umowa została zawarta na czas nieokreślony. Strony mogą również rozwiązać umowę za wspólnym porozumieniem, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów. Wydanie rzeczy na żądanie Składającego w rzeczywistości rodzi skutek rozwiązania umowy.