Uwaga #1: Pośrednictwo (wyjaśnienie) - wstęp

Umowa pośrednictwa podstawowa

Pośrednictwo polega na dokonywaniu czynności faktycznych, a nie prawnych. Pośrednik działa samodzielnie i nie ma obowiązku stosowania się do zaleceń zlecającego. Bezpośrednim celem działań pośrednika nie jest wywołanie określonego skutku prawnego, lecz stworzenie warunków, w których zawarcie głównej umowy jest możliwe, ale już tylko z udziałem samych zainteresowanych. Pośrednik nabywa prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy stworzone przez niego warunki doprowadzą zainteresowanych do zawarcia głównej umowy, a zatem całe ryzyko gospodarcze spoczywa na pośredniku, który z reguły nie ma nawet prawa do zwrotu poniesionych wydatków. Wszystko to sprawia, że do Umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami trudno stosować, nawet odpowiednio, przepisy dotyczące Umowy zlecenia.

Specyficzną cechą polskiego prawa cywilnego jest brak przepisów regulujących Umowę pośrednictwa - jedną z powszechnie występujących umów o świadczenie usług. Ustawowo zostały uregulowane jedynie niektóre kwalifikowane formy pośrednictwa handlowego, w tym pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.

Pośrednictwo, które obecnie nie jest uregulowane w przepisach k.c., było wyodrębnione spośród umów o świadczenie usług w przepisach art.517–522 Kodeksu zobowiązań.