Uwaga #8: Strony umowy - paragraf 2

Umowa o podwykonawstwo z klientem instytucjonalnym

Ważnym elementem definicji podwykonawstwa jest określenie podmiotów, jakie zawierają umowę o podwykonawstwo. Jedną ze stron umowy jest wykonawca, który zobowiązany jest do wykonania zamówienia publicznego, a więc wykonawca wybrany przez zamawiającego po przeprowadzeniu procedury udzielenia zamówienia publicznego oraz taki, z którym zamawiający zawarł umowę w sprawie zamówienia publicznego (umowa podstawowa, główna). Drugą stroną umowy jest podmiot inny niż wykonawca, który przyjmuje na siebie w drodze umowy obowiązek spełnienia świadczenia stanowiącego część umowy w sprawie zamówienia publicznego - podwykonawca. W przypadku zaś robót budowlanych dodatkowo umową o podwykonawstwo nazywane będą umowy zawierane pomiędzy podwykonawcą, a dalszym podwykonawcą, jak też między dalszymi podwykonawcami.

Pamiętaj, że w przypadku dostaw i usług umowa o podwykonawstwo to wyłącznie umowa zawierana przez wykonawcę jako wierzyciela świadczenia niepieniężnego. W przypadku zaś robót budowlanych każda z umów zawieranych pomiędzy kolejnymi podmiotami, które zobowiązują się do wykonania świadczeń objętych umową w sprawie zamówienia publicznego, będzie kwalifikowana jako umowa o podwykonawstwo.

Jeżeli strony przewidują posługiwanie się podwykonawcami, zasadne jest zawarcie w umowie właściwych postanowień określających wzajemne relacje pomiędzy stronami przy wykonywaniu umowy.