Uwaga #7: Koncesja na obrót energią - paragraf 2

Umowa o dostawę prądu

Zgodnie z art. 32 ust 1 pkt 4 Prawa energetycznego wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią wymaga uzyskania koncesji. Prawo energetyczne przewiduje od tej zasady wyjątki wyłącznie w zakresie:
a) obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy, obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100.000 euro, obrotu gazem płynnym, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 10.000 euro oraz obrotu ciepłem, jeżeli moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW,
b) obrotu paliwami gazowymi lub energią elektryczną dokonywanego na giełdzie towarowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych lub rynku organizowanym przez podmiot prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rynek regulowany w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi przez towarowe domy maklerskie lub domy maklerskie prowadzące działalność maklerską w zakresie obrotu towarami giełdowymi oraz przez spółkę prowadzącą giełdę towarową, giełdową izbę rozrachunkową, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. lub przez spółkę, której Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, nabywające paliwa gazowe lub energię elektryczną, z tytułu realizacji zadań określonych w ustawie z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych.
c) obrotu paliwami gazowymi lub energią elektryczną innego niż określony powyżej w lit. b) dokonywanego przez giełdową izbę rozrachunkową, przez Krajowy Depozyt Papierów Wartości S.A., lub przez spółkę, której Krajowy Depozyt Papierów Wartościowyc S.A. przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, nabywające lub zbywające paliwa gazowe lub energię elektryczną z tytułu realizacji zadań określonych w ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych, w odniesieniu do transakcji zawieranych poza giełdą towarową lub rynkiem o których mowa w lit. b. W koncesji na przedsiębiorstwo energetyczne mogą być nałożone szczególne warunki wykonywania działalności, mające na celu właściwą obsługę odbiorców, m.in. zapewnienia zdolności do dostarczania paliw lub energii w sposób ciągły i niezawodny (art. 37 ust 1 pkt 5 Prawa energetycznego). Jest to o tyle istotne, ponieważ w przypadku nieuwzględniania w umowie zasad określonych w koncesji przedsiębiorcy może grozić kara pieniężna przewidziana przepisami Prawa energetycznego (art. 56 ust 1 pkt 12).