Uwaga #1: Umowa o dostawę gazu - wstęp

Umowa o dostawę gazu

Przedstawiona umowa jest wyłącznie przykładem mającym na celu ukazanie zasadniczych elementów standardowej umowy o dostawę gazu. ma również wskazać, na jakie zapisy przedsiębiorca powinien zwrócić szczególną uwagę. Analogicznie jak w przypadku umów dotyczących dostawy energii elektrycznej, przedsiębiorstwa gazownicze, z którymi zawierane są takie umowy, dysponują własnymi wzorcami umów i niechętnie odnoszą się do wszelkich prób negocjacji treści umowy. Przedstawione przez przedsiębiorstwa gazownicze wzory niewiele się różnią, ponieważ podpisywane umowy muszą być zgodne z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 266).

Dostarczanie paliwa gazowego może odbywać się na podstawie umowy zawierającej postanowienia Umowy sprzedaży i Umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliwa gazowego,, czyli tzw. "Umowy kompleksowej".
Podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, dostarczanie paliwa gazowego i możliwe jest po uprzednim przyłączeniu do sieci.
Warunki jakim odpowiadać powinny umowy sprzedaży paliwa gazowego oraz umowy świadczenia usług przesyłania i dystrybucji paliwa gazowego przedstawione zostały w art. 5 ust 2 pkt 1 i 2 Prawa energetycznego.
Umowa sprzedaży paliwa gazowego powinna zawierać postanowienia określające:
- miejsce dostarczenia paliw gazowych do odbiorcy;
- ilość paliw gazowych w podziale na okresy umowne;
- moc umowną i warunki wprowadzania jej zmian;
- cenę lub grupę taryfową stosowaną w rozliczeniach;
- warunki wprowadzania zmian tej ceny i grupy taryfowej;
- sposób prowadzenia rozliczeń;
- wysokość bonifikaty za niedotrzymanie standardów jakościowych obsługi odbiorców;
- odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy;
- okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania.

Natomiast Umowa o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliwa gazowego powinna zawierać postanowienia określające:
- moc umowną i warunki wprowadzania jej zmian;
- ilość przesyłanych paliw gazowych w podziale na okresy umowne;
- miejsca dostarczania paliw gazowych;
- standardy jakościowe;
- warunki zapewnienia niezawodności i ciągłości dostarczania paliw gazowych;
- stawki opłat lub grupę taryfową stosowane w rozliczeniach;
- warunki wprowadzania zmian tych stawek i grupy taryfowej;
- sposób prowadzenia rozliczeń;
- parametry techniczne energii oraz wysokość bonifikaty za niedotrzymanie tych parametrów oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców;
- odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy;
- okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania.

Umowa sprzedaży, Umowa o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych, a także Umowa kompleksowa powinny zawierać postanowienia określające maksymalne dopuszczalne ograniczenia w poborze tych paliw.
W przypadku, gdy w umowie nie zostaną uwzględnione zasady wynikające z ustawy, to w zależności od rodzaju naruszenia, zastosowanie znajdą przepisy zarówno Prawa energetycznego, jak i Kodeksu cywilnego oraz Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.