Uwaga #5: Zamówiona moc cieplna - paragraf 2

Umowa o dostawę ciepła

Zgodnie z par. 2 pkt 15 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych pod pojęciem „zamówionej mocy cieplnej” należy rozumieć ustaloną przez odbiorcę lub podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej największą moc cieplną (w Megawatach lub Gigawatach), jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, która zgodnie z określonymi w odrębnych przepisach warunkami technicznymi oraz wymaganiami technologicznymi dla tego obiektu jest niezbędna do zapewnienia:
a). pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach;
b). utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpanych;
c). prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji.

Zgodnie z § 41 ust 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U 2010 Nr 194, poz. 1291) zamówiona moc cieplna jest ustalana przez odbiorcę co najmniej na okres 12 miesięcy i może być zmieniona wyłącznie w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła lub w umowie o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji albo w umowie kompleksowej.
W przypadku gdy zamówiona przez odbiorcę moc cieplna jest mniejsza od mocy cieplnej określonej w Umowie o przyłączenie danego obiektu do sieci ciepłowniczej albo gdy wartości współczynnika wykorzystania zamówionej mocy cieplnej znacznie różnią się od wartości technicznie uzasadnionych, przedsiębiorstwo energetyczne może dokonać w sezonie grzewczym kontroli prawidłowości określenia przez odbiorcę zamówionej mocy cieplnej.

Ponadto przedsiębiorstwo ciepłownicze, działające na podstawie koncesji, musi co do zasady uzyskać decyzję zatwierdzającą zmianę taryfy. Ponadto nowa taryfa musi zostać ogłoszona w biuletynie URE; następuje to po jej zatwierdzeniu przez Prezesa URE. Następnie Prezes URE kieruje do ogłoszenia, na koszt przedsiębiorstwa energetycznego, we właściwym miejscowo wojewódzkim dzienniku urzędowym zatwierdzone taryfy dla ciepła - w terminie 7 dni od dnia zatwierdzenia taryfy. Przedsiębiorstwo wprowadza taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia jej opublikowania (art. 47 ust 4 Prawa energetycznego). Oznacza to tym samym, iż niewprowadzenie taryfy w życie w tym terminie powoduje po stronie przedsiębiorstwa energetycznego utratę uprawnienia do jej stosowania.