Uwaga #1: Charakter umowy kooperacyjnej - wstęp

Umowa kooperacyjna (o współpracy)

Umowa współpracy to tzw. umowa nienazwana i trudno jest określić standardową wersję, tak aby mogła być stosowana w każdym stanie faktycznym. Pamiętaj, że strony mogą i powinny określić ogólne warunki, jakie powinna spełniać umowa.

Umowa o współpracy zawierana jest na podstawie art. 353¹ Kodeksu cywilnego. Przepis ten określa zasadę swobody umów, zgodnie z którą strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) opisywanej w umowie relacji, a także przepisom i zasadom współżycia społecznego (zasada słuszności i uczciwego obrotu). Oznacza to, że, co do zasady, strony mogą swobodnie określić warunki umowy o współpracy i muszą brać pod uwagę jedynie przepisy prawa mające charakter bezwzględnie obowiązujący. Umowa nie może też mieć na celu obejścia prawa.

W każdej umowie muszą się znaleźć postanowienia stanowiące pewne minimum, bez którego nie można mówić o powstaniu zobowiązania. W zakresie tych postanowień podstawowych tzw. esentialia negotii umowa o współpracy powinna zawierać:

- określenie stron umowy (pełne dane rejestrowe i adresowe partnerów, określenie osób upoważnionych do podpisania umowy);
- informacje o przedmiocie, którego dotyczy umowa;
- informacje o zobowiązaniach każdej ze stron (określone dokładnie, z terminami, itp.);
- czas obowiązywania umowy oraz warunki, sposób i termin wcześniejszego wypowiedzenia;
- określenie sposobu postępowania w przypadku naruszenia lub niewywiązania się z umowy.