Uwaga #1: Rodzaje komisu - wstęp

Umowa komisu (podstawowa - kupno)

Można rozróżnić dwa typy komisu: komis sprzedaży i komis kupna. W pierwszym przypadku komisant zobowiązuje się do sprzedania własności komitenta osobie trzeciej, z uwzględnieniem określonej w umowie ceny minimalnej sprzedaży, przy czym komitent zachowuje własność ruchomości do chwili zbycia jej przez komisanta. W sytuacji komisu kupna komisant nabywa przedmiot umowy od osoby trzeciej w granicach ustalonej w umowie ceny maksymalnej kupna, następnie zobowiązany jest przekazać własność i wydać zakupioną ruchomość komitentowi. Umowę komisu od umowy zlecenia odróżnia fakt, iż komisant pełni rolę strony transakcji.

Przy komisie kupna komisant nabywa własność rzeczy np. samochodu od sprzedawcy, czyli osoby trzeciej, a dopiero potem jest zobowiązany do przeniesienia własności na komitenta. Jeżeli oddajemy rzecz do komisu (komis sprzedaży), to stanowi ona naszą własność do chwili sprzedaży jej przez komisanta osobie trzeciej.

Przy umowie komisu sprzedaży określa się cenę przedmiotu jako minimalną, natomiast przy umowie komisu kupna - jako cenę maksymalną.