Uwaga #1: Umowa dzierżawy - wstęp

Umowa dzierżawy narzędzi/ urządzeń/ środka transportu

Umowa dzierżawy, podobnie jak najmu, ma szerokie praktyczne zastosowania w obrocie. Jest to umowa, na mocy której jedna osoba zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków (Wydzierżawiający), podczas gdy druga osoba zobowiązuje się płacić z tego tytułu czynsz. Przed zawarciem umowy zastanów się, w jaki sposób zamierzasz z rzeczy (prawa) korzystać. Często strony zmylone podobieństwem najmu i dzierżawy, zawierają niewłaściwą umowę w stosunku do zamierzonego sposobu eksploatacji rzeczy (albo prawa). Zarówno najem jak i dzierżawa polegają bowiem na oddaniu innemu podmiotowi rzeczy trwałego używania tytułem prawa do korzystania z rzeczy za pewnym wynagrodzeniem (czynszem). Zasadniczą natomiast różnicą między tymi stosunkami prawnymi jest to, iż najem uprawnia Najemcę jedynie do używania rzeczy (zwykłe korzystanie), a Dzierżawca oprócz tego ma prawo do pobierania pożytków, czyli wykorzystywania. Poza tym dzierżawić można również zbywalne prawo majątkowe, czyli można czerpać pożytki z prawa. W celu zrozumienia różnicy spójrzmy na poniższy przykład.
Pan Jan Kowal chce zawrzeć umowę, na mocy której będzie mógł udostępnić nieruchomość celem dalszego oddawania jej do korzystania za zapłatą wynagrodzenia. Pan Jan Kowal nie chce tylko używać nieruchomości np. lokalowej, aby w niej zamieszkać. Jego zamiarem jest czerpanie z nieruchomości korzyści. Czy w tej sytuacji powinien zawrzeć umowę najmu czy dzierżawy? Zamiar czerpania pożytków determinuje odpowiedź. Umową jaką powinny zawrzeć strony jest to umowa dzierżawy.
Uwaga! Do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie. Oznacza to, że pewne postanowienia k.c. o najmie mogą znaleźć zastosowanie do stosunku, którego będziesz stroną. Sprawdź: art. 660, 662-667, art. 668 § 1 zd. 2 , art. 669 § 1, art. 670, 671, 673, 674,676- 679 k. c.1