Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Instrukcja: Jaka forma prawna będzie odpowiednia dla Twojej działalności

Przedstawiona Instrukcja ma przybliżyć formy prawne w jakich możesz prowadzić indywidualnie działalność gospodarczą, omawiając zarówno status indywidualnego przedsiębiorcy, czyli osoby fizycznej prowadzącej pod swoim imieniem i na swój rachunek przedsiębiorstwo, jak również w formie spółki cywilnej.


 INSTRUKCJA

Jaka forma prawna będzie odpowiednia dla Twojej działalności gospodarczej?(zobacz: uwaga U1 )

  1. Jeżeli już wiesz co chcesz oferować kontrahentom (innym przedsiębiorcom) lub  konsumentom (osobom fizycznym dla korzystania osobiście lub w gospodarstwie domowym) na określonym rynku produktów lub usług, to uwzględniając rozmiar działalności, wielkość zatrudnienia, obrotów i jej zyskowność (rentowność) powinieneś wybrać dogodną dla Ciebie, Twojej rodziny lub partnerów businessowych formę prowadzenia działalności. Wybierając formę prowadzenia działalności zawsze powinieneś mieć jednocześnie na uwadze:
  • formę opodatkowania,
  • wielkość i formę zatrudnienia,
  • formę i wysokość składek na ubezpieczenia społeczne

- rodzaj ksiąg podatkowych,

- ryzyka na rynku danych produktów/ usług,

- wielkość zobowiązań i inwestycji,

- źródła i koszt finansowania działalności.

Jeżeli chcesz lub musisz mieć partnerów w planowanej działalności bądź tzw. branżowych lub finansowych albo chcesz prowadzić działalność partnersko z członkiem rodziny, małżonkiem, bratem, dziećmi, to powinieneś wybrać formę spółki cywilnej lub jedną ze spółek osobowych.

Jeżeli działalność przynosi lub może przynieść w okresie rozpoczynania działalności istotne straty, a ryzyko niepowodzenia jest duże, to trzeba zastanowić się nad spółką kapitałową.

Natomiast, jeżeli wysoce prawdopodobna jest stabilna rentowność, a przy tym istotne jest, aby obniżyć opodatkowanie, to trzeba się kierować formami opodatkowania działalności osób fizycznych, czyli sam zostań przedsiębiorcą i wybierz, o ile to możliwe, kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (patrz Porada formy opodatkowania).

 

  1. Na terenie Polski możemy prowadzić działalność gospodarczą lub zawodową w wielu formach (U2). Do dyspozycji są m.in. :

- osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą pod firmą, którą stanowi jej imię i nazwisko (nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub innych określeń wskazujących na przedmiot działalności takiego jednoosobowego przedsiębiorcy) ,

- spółka cywilna osób fizycznych zarejestrowanych jako przedsiębiorcy (także małżonków lub innych członków rodziny);

-spółki handlowe osobowe uregulowane w Kodeksie Spółek Handlowych:

            - spółka partnerska,

            - spółka komandytowa,

            - spółka jawna,

                        - spółka komandytowo - akcyjna;

            - spółki kapitałowe:

                        - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym również spółka, w której jest tylko jeden wspólnik,

                        - spółka akcyjna, w tym również spółka, w której jest tylko jeden akcjonariusz;

                        - spółka europejska;

            - spółki mieszane i spółki szczególne;

            -  oddział (zakład) w Polsce rezydenta – przedsiębiorcy z innego kraju, którym może być zarówno spółka z o. o., osobowa, jak i indywidualny przedsiębiorca zarejestrowany w innym kraju;

- spółdzielnia pracy;

- spółdzielnia socjalna;

 - spółka wodna;

- stowarzyszenie;

  • fundacja;
  • konsorcjum.

 

3.  Wybierając jedną z przedstawionych wyżej form zapoznaj się z minimalnymi warunkami ich funkcjonowania i obowiązkami przy zakładaniu i rejestracji oraz ograniczeniami wynikającymi z danej formy prawnej.(U3) W tym zakresie zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas kompendium w postaci praktycznego zestawienia tabelarycznego możliwych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.

Poza tym zdecyduj czy będziesz zatrudniał pracowników i na jakiej podstawie. W tym zakresie zachęcamy do zapoznania się z Poradą: Zatrudnianie. Poza tym przygotowaliśmy Zestawienie form zatrudnienia, które może pomóc Ci podjąć decyzję, na jakiej podstawie zatrudniać pracowników

 

4. Dokonując wyboru formy prawnej działalności powinieneś przede wszystkim kierować się poniższymi zasadami:

- najpierw wybierz dogodną formę opodatkowania przy najprostszej formie działalności, czyli sam zostań przedsiębiorcą;

- jeżeli masz wspólnika finansującego to wybierz spółkę komandytową;

- jeżeli masz partnera ,,branżowego” w działalności  to wybierz spółkę jawną;

- jeżeli uprawiasz wolny zawód i chcesz wykonywać go wraz koleżankami lub kolegami, wykonującego ten sam zawód to, powinieneś założyć spółkę partnerską;

- gdy oceniasz wysoko ryzyka działalności i potrzebujesz znacznego finansowania zewnętrznego, to zastanów się nad spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, choćby jednoosobową;

- gdy w związku z liczbą partnerów chcesz stworzyć sobie miejsce pracy i to właśnie Twoja osobista praca i wynagrodzenie z jej tytułu jest najważniejsze, to zastanów się nad formą spółdzielni pracy;

- gdy uważasz, że Twoją misją jest praca w zakresie prowadzenia, propagowania, wspierania działalności charytatywnej, ekologicznej, społecznej, przyjście z pomocą niepełnosprawnym, wykluczonym, to pomyśl o fundacji lub stowarzyszeniu.

Powinieneś również pamiętać o tym, aby:

- rozpocząć działalność przy najmniejszym ryzyku podatkowym i ubezpieczeń społecznych,

- rozpocząć działalność w takiej formie, jaka jest wystarczająca na pierwsze 1-3 lat działalności; zawsze przecież możesz zmienić formę, przekształcić się, przyjąć wspólnika do prowadzenia przedsiębiorstwa lub inwestora, jeżeli zajdzie taka potrzeba;

- zdecydować czy chcesz, aby przedsiębiorstwo, które utworzysz stanowiło przedmiot majątku wspólnego małżonków czy też Twój majątek odrębny (wtedy długi z prowadzenia przedsiębiorstwa nie będą obciążały majątku  małżonka);

- wykonując osobiście zawód lub prowadząc działalność nie musisz rejestrować się jako przedsiębiorca; możesz skorzystać z formy opodatkowania działalności wykonywanej osobiście lub z przychodów uzyskiwanych z praw majątkowych lub inwestycji ( patrz: Porada- Wybór formy opodatkowania).

 


Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Serwis Mikroporady.pl od ponad 2 lat cotygodniowo wysyła 2 biuletyny aktualizacyjne z nowymi wzorami dokumentów i poradami do 60.000 zarejestrowanych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 

Zapisz się na Biuletyn

Co tydzień bezpłatny Biuletyn Aktualizacyjny z nowymi wzorami dokumentów, instrukcjami, poradami, przygotowywanymi przez zespół prawników z aktualnym stanem prawnym.

Fundacja Akademia Liderów i Mikroporady ® udzielają pomocy mikro firmom bezpłatnie i bez ograniczeń.
Nie wyświetlamy żadnych reklam, nie pobieramy opłat od użytkowników, nie udostępniamy pozostawionych danych.

 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.