Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Umowa o promocję/reklamę w lokalu innego przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy często promują lub reklamują swoje towary lub usługi w lokalach innych przedsiębiorców. Należy rozróżnić pomiędzy umożliwieniem prowadzenia danemu przedsiębiorcy tych działań w lokalu innego przedsiębiorcy (co jest przedmiotem prezentowanego wzoru umowy), od świadczenia danemu przedsiębiorcy usług reklamowych lub promocji jego towarów lub usług przez innego przedsiębiorcę. W pierwszym wypadku chodzi o najczęściej udostępnienie (poprzez wynajęcie) określonej powierzchni w lokalu, natomiast w drugim mamy świadczenie usług (reklamy lub promocji).  Poradę co do prowadzenia działalności marketingowej oraz reklamy przez mikro oraz małego przedsiębiorcę zawiera Instrukcja: Marketing i reklama w mikro i małym przedsiębiorstwie.

Dla przejrzystości przygotowaliśmy dwie wersje umowy – o promocję oraz o reklamę w lokalu innego przedsiębiorcy. Reklamą jest przekaz o produktach lub usługach mający na celu nakłonienie jego odbiorców do ich nabycia, a promocja wiąże się informowaniem o towarach lub usługach mającym na celu nakłonienie do ich nabycia które jest zwykle połączone z ich prezentacją, oferowaniem próbek czy możliwością degustacji, jak również do promocji można zaliczyć prowadzenie profilu przez przedsiębiorcę w serwisach społecznościowych.

Należy zauważyć, iż powierzchnia pod reklamę może być zlokalizowana w najróżniejszych miejscach, nie tylko na tych tradycyjnych (pylony, słupy, czy ściany w lokalach lub budynków), ale i takich jak podłogi[1] czy – na zewnątrz budynków - chodniki. Reklama czasami bywa też wyświetlana na chodnikach czy ścianach lokali lub budynków. W przyszłości przedmiotem najmu mogą stać się określone przestrzenie - dla wyświetlania obrazów i spotów holowizji (trójwymiarowa telewizja emitowana w przestrzeni). Również można wynająć przestrzeń dla prowadzenia reklamy poprzez emitowanie określonych zapachów, które w połączeniu z emisją obrazów czy spotów miałby by wiązać się z reklamowanymi produktami (oczywistym skojarzeniem są perfumy lub wody toaletowe).

Przy umowach najmu należy także zawsze zabezpieczać tzw. infrastrukturę czy media, w rozumieniu dostępu do energii  elektrycznej, ewentualnie wody, gazu, kanalizacji, odprowadzania odpadów. W zależności od zakresu działalności i potrzeb najemcy oraz wymogów sanitarnych, bhp, p. poż., budowlanych określone media na powierzchni najmu lub dostęp do nich w innych miejscach powinien zapewniać wynajmujący.

Wzór umowy

pobierz wzór

Załącznik nr 2 - Protokół zdawczo - odbiorczy

pobierz wzór

 

[1]             Bywa, że reklama towarzyszy klientom nawet w takich miejscach, jak toalety (w formie plakatów o odpowiednim formacie).

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.