Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Umowa agencyjna

Umowa agencyjna należy co do zasady do umów nazwanych, uregulowanych Kodeksem cywilnym oraz regulacjami Unii Europejskiej. W swoim zakresie podstawowym jest to umowa, w ramach której agent w ramach swojego własnego przedsiębiorstwa i własnej działalności prowadzi działalność dla innego przedsiębiorstwa, tzw. osoby trzeciej, najczęściej pod jej firmą i rozprowadzając jej produkty. Klienci pozyskani przez agenta stają się klientami przedsiębiorcy, który posługuje się agentem. W warunkach polskich w odróżnieniu od typowej agencji występują umowy o współpracy, w których przedsiębiorca nazywany jest ajentem. Ajent prowadzi w ramach swojej działalności np. sklep, czyli działalność handlu detalicznego, jednak w sklepie innego przedsiębiorcy, korzystając tym samym z jego sprzętu i w głównej mierze dostaw jego towarów. Taka umowa agencyjna, jeżeli nie spełnia warunków definicji agencji z Kodeksu cywilnego, jest formą współpracy przedsiębiorców leżącą pomiędzy Umową franchisingu i Umową agencyjną.

Wybierz jeden z wariantów: 

 

Wariant I - Umowa agencyjna podstawowa

Istotą takiej umowy jest zobowiązanie się przez agenta do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów na rzecz dającego zlecenie, a jeżeli strony tak postanowią, także zawierania i wykonywania umów w imieniu dającego zlecenie. Należy podkreślić, iż działania podejmowane przez agenta na rzecz dającego zlecenie wykonywane są w ramach działalności przedsiębiorstwa agenta i za wynagrodzeniem.

pobierz wzór

Wariant II - Ajent – umowa współpracy

Na podstawie tej Umowy dający zlecenie zleca ajentowi prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na prowadzeniu przez ajenta działalności handlowej i usługowej, a w szczególności na zawieraniu umów w imieniu i na rzecz dającego zlecenie.

pobierz wzór

 

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

przekaż darowiznę

• do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawne

Przekaż darowiznę on-line:

dalej
Wypełnienie pól oznaczonych gwiazdką (*) jest obowiązkowe.