Wielkość tekstu
Kontrast serwisu

Mikroporady są czymś wyjątkowym. Są jak poradniki na półce każdego polskiego mikro przedsiębiorcy. W świecie Internetu są małym zakamarkiem praktycznej wiedzy, w którym można znaleźć prawie wszystko o prowadzeniu małej firmy.

Aby chronić naszą niezależność, nigdy nie publikowaliśmy i nie będziemy publikować reklam. Utrzymujemy się z darowizn o średniej wysokości 20 zł, w tym także z wpłat z 1% Podatku.

Proszę, pomóż nam zbierać pieniądze i ulepszać Mikroporady. Czytaj więcej...

Umowa o dzieło - wzór dokumentu

Umowa o dzieło jest umową, której zasady określa Kodeks cywilny w art. 627- 646 i które obowiązują w całości o tyle, o ile inaczej strony w umownie nie określają.Warunkiem Umowy o dzieło jest określenie w umowie rezultatu pracy, jaki ma osiągnąć Wykonawca. Dziełem może być dowolny rezultat pracy materialny i nie materialny, rzecz, utwór.

Umowa o dzieło nie jest tożsama z Umową zlecenia, pomimo że w ogólnym obrocie gospodarczym bardzo często stosowane są zamiennie. Należy wskazać, że Umowa o dzieło jest umową o osiągniecie rezultatu, w której jest on z góry wyraźnie sprecyzowany i który powinien zostać osiągnięty, zaś Umowa zlecenia jest umową starannego działania i nie musi doprowadzić do osiągnięcia określonego rezultatu. 

Pobierz bezpłatnie wzór dokumentu:

Wariant I - Umowa o dzieło uniwersalna

pobierz wzór

Wariant II - Umowa rezultatu w pracach materialno-technicznych

Umowę o dzieło w tym wariancie powinieneś zawrzeć, gdy przedmiotem umowy ma być rezultat niestanowiący utworu w rozumieniu prawa autorskiego. W umowie o dzieło w wariancie wykonania pracy materialno-technicznej dany rezultat powinien być z góry możliwie dokładnie opisany, lub wykonywany według żądanych projektów, parametrów, cech itp. Może być nim wykonany nowy przedmiot (rzecz) np.: regał, lada, urządzenie wg dostarczonego projektu, planu.

pobierz wzór

Wariant III - Umowa o wykonanie utworu, wartości niematerialnych

Umowę  o wykonanie utworu - rezultat niematerialny o elemencie twórczym powinieneś zawrzeć, gdy przedmiotem świadczenia jest np. sporządzenie oceny, analizy, napisanie instrukcji, regulaminu, hasła reklamowego, wykonanie znaku graficznego, projektu opakowania. Ważne jest, aby występował element innowacyjny, twórczy a praca nie była zastosowaniem jedynie reguł, wzorów lub standardu, nie wymagającego wkładu twórczego samodzielnej innowacji (innowacyjność). Przykładowo, wykonanie zestawienia, obliczeń według ściśle określonego wzoru nie będzie utworem, a wykonanie tego według pomysłu Wykonawcy utworem będzie.

pobierz wzór

Wariant IV - Umowa o wykonanie utworu z przeniesieniem praw majątkowych

Umowę o dzieło w wariancie o wykonanie utworu z przeniesieniem autorskich praw majątkowych powinieneś zawrzeć, gdy Twoim celem jest powierzenie Wykonawcy wykonania określonego dzieła o charakterze twórczym, przy czym po wykonaniu dzieła na mocy umowy prawa majątkowe przejdą na Ciebie jako Zamawiającego na umówionych polach eksploatacji bez dodatkowego wynagrodzenia. Już podczas ustalania wynagrodzenia strony powinny mieć na względzie, że w skład wynagrodzenia wchodzi nie tylko wynagrodzenie za samo wykonanie dzieła, ale również za przeniesienie majątkowych praw autorskich.

pobierz wzór

Wariant V - Umowa o dzieło z osobą trudniącą się zawodowo wykonaniem określonych czynności

Umowę o dzieło w tym wariancie powinieneś zawrzeć, gdy Wykonawcą jest osoba trudniąca się zawodowo wykonaniem określonych czynności w ramach swojego przedsiębiorstwa. Umowa w tym wariancie z zasady ma chronić interesy Zamawiającego, dlatego też w przeciwieństwie do poprzednich wersji umów Wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, ponieważ jako osoba trudniąca się zawodowo wykonywaniem określonych czynności powinna znać ceny i warunki na rynku oraz wartości wykonanych czynności.

pobierz wzór

Rachunek do umowy o dzieło

Jeśli potrzebujesz obliczyć kwotę do wypłaty przy umowie o dzieło to skorzystaj z naszego rachunku (kalkulatora) do umowy o dzieło.

pobierz wzór

Może zaoszczędzimy Ci czasu? Może podejmiesz szybciej lepszą decyzję?
przekaż darowiznę Pomóż młodym mikro firmom.

6% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób fizycznych
10% od dochodu - odlicza płatnik podatku od osób prawnych
Dlaczego warto?
Dowód wpłaty jest dokumentem uprawniającym do odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym (podstawa - Ustawa o PIT)

 
Akademia Liderów Fundacja dr Bogusława Federa
Przedsiębiorczość i Innowacje
Rozwijamy Mikro Firmy

Pomóż Nam Działać Szybciej !
Przekaż ico-1procent-min Wpisz KRS 0000318482

Porady i wzory dokumentów przygotowywane na zlecenie Fundacji Akademii Liderów w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego są finansowane z 1 % Podatku otrzymanego od użytkowników serwisu.

Porady i wzory dokumentów opracowywane na zlecenie Fundacji przez zespól prawników Kancelarii Juris są zgodne z obowiązującym prawem i podlegają ochronie prawa autorskiego.
Zarządzający serwisem Mikroporady.pl nie odpowiadają za opinie i poglądy autorów.

 
 

Pomóż Nam Działać Szybciej. Jeśli nie My razem, to kto? Bo kiedy, jeśli nie teraz?

Mikroporady.pl w miesiącu odwiedza ponad 40000 unikalnych użytkowników

Przekaż ico-1procent Podatku PIT

KRS: 0000318482 - Wpisz w Deklaracji

Dlaczego warto?

wpłać darowiznę

Odlicz Darowiznę od Dochodu: • do 6% dochodu - osoby fizyczne
• do 10% dochodu - osoby prawneWspieraj Mikroporady.pl

Najmniejsze i rodzinne Firmy są najważniejszym „nerwem” naszej gospodarki a mają ograniczony dostęp do fachowej pomocy. My to zmieniamy - przygotowujemy dla nich kompleksowe wsparcie – wzory umów z orzecznictwem i komentarzami, porady, instrukcje,regulaminy, kazusy. W odpowiedzi na przesyłane pytania udzielamy dodatkowych porad, wyjaśnień i interpretacji.

Bez ograniczeń i bezpłatnie, bo chcemy żyć w świecie, gdzie solidarnie wspiera się słabszych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi takich jak Ty. Liczy się każda pomoc, jednorazowa wpłata lub comiesięczna.

dalej
 
x

Jeśli czytasz teraz nasze Porady i pomagają, wspomóż nas darowizną 30 zł.